Witajcie Kochani!
Zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje. Wiele osób w końcu będzie mogło wypocząć na długo wyczekiwanym urlopie. Niestety czas ten, oprócz przyjemności, wiąże się często z różnego rodzaju urazami. Nie zawsze każda kontuzja wymaga konsultacji z lekarzem. Niejednokrotnie można poradzić sobie samemu z drobnymi i niegroźnymi dolegliwościami. Jednymi z najczęstszych urazów, do których dochodzi w czasie wakacji, są obciążenia kostki. Dzisiaj podpowiem Wam, jak sobie z nimi poradzić.
Jak radzić sobie z urazami kostki?
Jednym z najczęstszych urazów, do których bardzo łatwo doprowadzić, są urazy kostki, a konkretnie stawu skokowego. Jest to bardzo newralgiczne, a zarazem niezwykle skomplikowane miejsce, w którym łatwo o różnego rodzaju dolegliwości. Niestety kontuzje tej okolicy są bardzo trudne w leczeniu. Wiele osób, które prowadzi aktywny tryb życia i uprawia wiele sportów, woli zapobiegać tego typu urazom, niż je leczyć.
Funkcję prewencyjną, ale również przyspieszającą leczenie, pełni stabilizator na kostkę. Pomaga on w przypadku mniejszych urazów, które najczęściej związane są z tak zwanym złym postawieniem stopy. Orteza stawu skokowego jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które pomimo kontuzji, nie chcą siedzieć bezczynnie. Dzięki stabilizatorowi, miejsce jest zabezpieczone. Nie ma zatem obaw, że dojdzie do dodatkowego uszkodzenia lub pogłębienia urazu.
Orteza jest też wygodniejszym rozwiązaniem. Można czuć się w niej dużo bardziej komfortowo niż w gipsie, a także łatwiej się poruszać. W czasie noszenia stabilizatora, kostka cały czas jest rehabilitowana, co znacznie przyspiesza regenerację.
Jaki stabilizator na kostkę wybrać?
Jak się okazuje, stabilizator na kostkę to ogólna nazwa, która kryje w sobie różne rodzaje. Orteza może być sztywna, półsztywna lub miękka. Jej twardość zależy od tego, w jakim celu się ją stosuje. Sztywny stabilizator noszą przede wszystkim sportowcy, którzy doznali zwichnięcia lub skręcenia. Orteza półsztywna jest przeznaczona dla osób, które kończą leczenie, zaś miękka jest przede wszystkim dla ludzi w podeszłym wieku.
Jak już wspominałam, stabilizator na kostkę może być stosowany w formie profilaktyki przed urazami. Stąd też, wybierając go dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakim celu będzie używany. Istotna jest również waga pacjenta.
Ceny ortez są bardzo różnorodne. Można je znaleźć już za 50 zł, ale mogą też kosztować 400 zł. Znaczenie ma tu przede wszystkim materiał, z którego wykonywane są stabilizatory. Na szczęście, Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje zakup tych urządzeń wspomagających regenerację stawu skokowego.
Mieliście kiedyś uraz kostki? :) Korzystaliście ze stabilizatora? :)
Nie wiedziałam, że Narodowy Fundusz dofinansowuje takie rzeczy :)
OdpowiedzUsuńA tu niespodzianka ;)
UsuńZ polecenia lekarza moja mama korzysta ze stabilizatora na kolano. Początkowo trudno się przyzwyczaić, ale dla zdrowia warto.
OdpowiedzUsuńTo prawda ;)
UsuńNa szczęście nie mam takich problemów ;)
OdpowiedzUsuń;)
UsuńNigdy nie miałam potrzeby używać takiego stabilizatora.
OdpowiedzUsuńJa na szczęście też nie miałam takiej potrzeby :)
Usuń