27 listopada 2023

749. Jakie prawa mają pacjenci?

 

Jakie prawa mają pacjenci?


Witajcie Kochani!


Odkąd zostałam mamą, na wiele spraw patrzę w zupełnie inny sposób. Wiele kwestii zmieniło się przede wszystkim wtedy, gdy wraz z moją córką musiałyśmy odwiedzać szpitale i korzystać z różnorodnych konsultacji lekarskich. Nie było to łatwe, ale konieczne, więc jako rodzice, musieliśmy zacisnąć zęby i zrobić co w naszej mocy, by jak najlepiej zatroszczyć się o nasze dziecko. Niejednokrotnie jednak musieliśmy się o wiele rzeczy upominać, co nie było wcale łatwe. By uniknąć podobnych sytuacji, warto wiedzieć, jakie prawa posiadamy, jako pacjenci i jako opiekunowie. Warto wspomnieć, że prawa te są spisane w specjalnej ustawie, która została uchwalona 6 listopada 2008 roku.  Informacje o tym, jakie prawa mają pacjenci, powinny być umieszczone w każdej placówce zdrowotnej, w widocznym miejscu.


Prawa pacjenta - jakie są?


Każdy z nas ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej, która jest finansowana ze środków publicznych. To podstawowe prawo, które posiadamy. Oczywiście niejednokrotnie musimy zdecydować się na udanie się na wizytę prywatną, którą musimy opłacić ze swojej kieszeni. Dzieje się tak głównie dlatego, że dostęp do lekarzy, zwłaszcza specjalistów, jest bardzo trudny. Tym samym, jeśli zależy nam na szybkiej wizycie, bez dłuższych kolejek, trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli ją samodzielnie opłacić.

Jest jednak grupa osób, która może liczyć na szczególną opiekę. Należą do niej między innymi dzieci, ale także osoby niepełnosprawne i starsze. Kobiety ciężarne także mają wiele praw, przede wszystkim mogą znacznie szybciej uzyskać dostęp do specjalistów, których potrzebują.


Prawa pacjenta - jakie są?



Innym prawem, które mają wszyscy pacjenci, jest otrzymanie świadczeń zdrowotnych, które będą na najwyższym poziomie. Jest wiele działań, które wpisują się w te świadczenia. To różnego rodzaju badania diagnostyczne, które są przeprowadzane przez lekarzy. Ale należą do tego również porady, które są udzielane przez specjalistów oraz wykonywane przez nich konsultacje. W obrębie świadczeń zdrowotnych mieści się nawet podanie leku i opieka nad pacjentami. 

Każde z udzielanych zobowiązań, powinno być na najwyższym poziomie, zgodne z najnowszą wiedzą.

Pacjenci mają też prawo do tego, by zażądać skorzystania z opinii innego lekarza.

Kolejnym ważnym prawem jest prawo do poszanowania intymności i godności. Można je rozumieć tak, że podczas zabiegów i w czasie przeprowadzania badań, nie powinny przebywać w sali osoby, które nie muszą tam być.


Gdzie zapoznać się ze swoimi prawami?


Prawa pacjenta są ogólnodostępne. Wpisując tę frazę w wyszukiwarkę, można znaleźć mnóstwo artykułów oraz ustawy, które zajmują się tą tematyką. Czasami jednak trzeba ubiegać się o to, co nam się należy w szczególny sposób. W takim przypadku dobrze jest wiedzieć, kogo możemy poprosić o pomoc i do jakich specjalistów najlepiej się zgłosić.

Eksperci w tej tematyce pracują w https://prawapacjenta.org/. Bywa, że niestety nasze prawa nie zostały uznane lub, co gorsza, lekarz popełnił błąd medyczny. Nikt nie chce, by to jemu coś podobnego się przytrafiło, ale takie sytuacje mają miejsce.  Specjaliści oferują profesjonalne usługi, jak na przykład darmowe porady i konsultacje. Dzięki nim można uzyskać odszkodowania za popełnione błędy medyczne. Czasami pacjenci nie mają nawet świadomości, że mogą ubiegać się o roszczenia z tytułu niedopatrzeń i zaniedba ze strony personelu medycznego.


Gdzie zapoznać się ze swoimi prawami?



Warto również wspomnieć o tym, że pacjent ma prawo do uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia. Udzielane informacje powinny być pełne i w sposób dokładny ujmować to, jaki jest stan pacjenta. Wiadomości muszą dotyczyć tego, jaka diagnostyka została wykonana oraz jakie zabiegi przeprowadzono, by zadbać o zdrowie leczonej osoby.

Informacje udzielane przez lekarzy bywają bardzo skomplikowane, ponieważ terminy medyczne są trudne. Istotne jest, aby wiedzieć, że specjaliści muszą dostosować sformułowania tak, by były w pełni zrozumiałe. Język powinien być przystępny, a pojęcia, których nie da się w łatwy sposób zastąpić innymi, szczegółowo objaśnione.

Dlaczego to takie ważne? Diagnoza lekarska zakończona jest zazwyczaj udzieleniem obszernych informacji. To od tego co usłyszymy i jak to zrozumiemy, zależy jakie decyzje, dotyczące dalszego leczenia, podejmiemy. Szczególnie w przypadku zabiegów i operacji, kiedy wymagana jest zgoda pacjenta, to, co przedstawia lekarz, jest niezwykle istotne. 



Prawa pacjenta to nie tylko uprawnienia, które zostały nadane pacjentom, ale także zobowiązania personelu medycznego o tego, by były one respektowane. Jeżeli według opinii osoby leczonej, zostały one naruszone, ma ona prawo do złożenia skargi.


A Ty, znasz swoje prawa jako pacjent? :)

1 komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP