30 października 2018

590. Niezwykła moc bursztynu

Niezwykła moc bursztynu


Witajcie Kochani!

Bursztyny mają niezwykłą moc. Nie wszyscy potrafią jednak docenić te kamienie. Są one znane już od starożytności. Miał on funkcję ozdobniczą w Rzymie, Egipcie, a także Grecji. Jednak oprócz tego, bursztyny były uznawane za magiczne i dlatego układano je przed domami, aby odpędzały nieszczęścia. Ozdoby z tym kamieniem to przede wszystkim: wisiorki, korale, bransoletki i pierścienie. Od czasów starożytności niewiele się zmieniło. Kobiety nadal chętnie inwestują w bursztynową biżuterię. Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć temat dotyczący tego kamienia.
Jaką moc ma bursztyn?


Bursztyn kojarzony jest przede wszystkim z biżuterią. Jednak jego znaczenie jest zdecydowanie większe. Funkcja ozdobnicza jest właściwie dodatkową. Już w starożytności wierzono, że bursztyny mają moc ochronną i odpędzają nieszczęścia. Dlatego też noszono je blisko siebie w postaci biżuterii, ale również układano je przy domach. W starożytności bursztyny były uważane za szlachetne i ekskluzywne.


Jaką moc ma bursztyn


Bursztyny nie tylko chroniły przed nieszczęściami. Wierzono, że pomagają one w zachowaniu zdrowia. Miały one zapobiegać zapaleniu migdałków i problemom z gardłem. Dodatkowo, bursztyny przeciwdziałały chorobom żołądka, kłopotom ze wzrokiem i uszami.

Często do bursztynów dodawano również alkohol. Metodę tę praktykuje się do dziś, na skutek czego powstaje nalewka. W czasach średniowiecza uznawano tej napój za jeden z najskuteczniejszych medykamentów. Podobno miał on pomagać w leczeniu problemów z żołądkiem, przeciwdziałać biegunce oraz chorobom gardła.

Wielu znanych naukowców stosowało bursztynowe wyroby. Przykładem może być Mikołaj Kopernik, który uważał, że wspomaga on leczenie chorób serca.

Współcześnie wierzy się, że bursztyn łagodzi ból podczas ząbkowania. Ponadto, wiele osób uważa, że kamień ten przeciwdziała bezpłodności. Naukowo potwierdzono już, że bursztyn ma działanie antybakteryjne, dlatego  działa uspokajająco i wspomaga walkę z chorobami.

W wielu gabinetach stosuje się bursztyny do masażu.


Biżuteria z bursztynem


Na przestrzeni wieków bursztyny miały dwie funkcje: ochronną i ozdobną. Nawet jeśli nie wszyscy wierzą w niezwykłą moc tych kamieni, wiele osób decyduje się na elegancką biżuterię. Jest ona również elementem strojów ludowych - kurpiowskiego i kaszubskiego.


Biżuteria z bursztynem


Biżuteria z bursztynem doskonale prezentuje się latem, ponieważ promienie słońca doskonale się od niego odbijają i rozświetlają kamień. Warto jednak zdecydować się również na taki rodzaj ozdób do stroju wieczorowego. Drobne elementy w postaci kolczyków z bursztynem mogą urozmaicić każdą stylizację. Bransoletki z tym kamieniem są jedną z najlepszych pamiątek z wakacji nad Bałtykiem.

W tym roku otrzymałam trzy bursztynowe bransoletki i odkąd założyłam je na rękę, nie potrafię ich zdjąć. Uwielbiam jak wyglądają. Są świetnym dodatkiem do stylizacji na co dzień, ale również do nieco bardziej eleganckich.


Zapraszam Was na mojego Facebooka oraz na Instagram:

A Wy, wierzycie w niezwykłą moc bursztynu? :) Lubicie nosić bursztynową biżuterię? :)

8 komentarzy

 1. Bursztyn nigdy nie należał do moich ulubionych kamieni jednak ostatnio dostałam przepiękne kolczyki z bursztynem i przepadłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miałyśmy podobnie ;) Ja ostatnio nie mogę przestać nosić moich bransoletek bursztynowych :)

   Usuń
 2. Taką naleweczkę z bursztynu bym chciała :) Cenne właściwości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niektóra biżuteria z bursztynu zachwyca i mnie, szczególnie właśnie latem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie noszę biżuterii, ale bursztyn sam w sobie mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP