27 sierpnia 2023

742. Gdzie spędzić ostatnie dni wakacji?

 

Gdzie spędzić ostatnie dni wakacji?


Witajcie Kochani!

Do końca wakacji zostało zaledwie kilka dni. Uczniowie z wielkim zapałem kompletują wyprawkę szkolną, a rodzice cieszą się z ostatnich chwil, które mogą spędzić ze swoimi pociechami w domu. Niektórzy zaplanowali na ten okres ostatnie atrakcje, by jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, zobaczyć coś pięknego i być może przeżyć jakieś ciekawe przygody. Końcówka wakacji to doskonały pretekst do zobaczenia interesujących miejsc, które są tuż obok nas. Gdzie wyjechać i co zobaczyć? Postaram się przedstawić dzisiaj kilka pomysłów.


Ogrody miejskie


Jeśli Twoja rodzina miała już dłuższy urlop i nie możecie już pozwolić sobie na wyjazd za miasto, możecie spędzić świetny czas w miejscu, w którym mieszkacie

W wielu miastach w Polsce, oprócz parków, istnieją specjalnie zaprojektowane i urządzone ogrody, które prezentują różnorodne odmiany roślin. To, co charakteryzuje te miejsca, to gromadzenie i uprawianie gatunków, pochodzących z rozmaitych stref klimatycznych i rosnących na wielu rodzajach gleb. Zwykle, ogrody botaniczne są pod opieką uniwersytetów, choć nie jest to regułą. W przypadku podlegania pod uczelnię, często przeprowadzane są tam badania naukowe i projekty edukacyjne. W Polsce możemy znaleźć około czterdziestu ogrodów botanicznych.


Ogrody miejskie


Nieco inny rodzajem roślinnych zagospodarowań są ogrody japońskie. Oprócz nasadzeń, które są charakterystyczne dla Japonii, w miejscu tym można wyczuć harmonię i asymetrię. Wszystkie rośliny są specjalnie przycięte. Nadawane są im kształty, które są precyzyjnie zaplanowane. Nieodłącznym elementem, są strumyki lub stawy, które również wprowadzają uspokajającą atmosferę.

Wykończeniem, które wydaje się być niezbędne w ogrodzie japońskim, są kamienie. Po całym kompleksie spaceruje się dokładnie zaprojektowanymi ścieżkami, dzięki którym można przyjrzeć się wszystkim dekoracjom oraz roślinności.

Wycieczka do malajaponia.pl  to doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną i kontakt z naturą, którego w obecnych czasach tak bardzo wszyscy potrzebujemy.


Warsztaty kreatywne 


Czasami szukamy atrakcji bardzo daleko, a mamy je tuż za rogiem. W upalne dni, chcemy się schować do klimatyzowanych pomieszczeń i spędzić ciekawie czas. Takie możliwości gwarantuje wiele miejsc. Są to chociażby muzea, które otwierają się na nowoczesne podejście do dzieci i młodzieży i oprócz tradycyjnego zwiedzania, w czasie którego można poznać wiele ciekawych informacji na temat historii i osób, związanych z odwiedzanym miejscem, coraz częściej organizują kreatywne warsztaty. Spotkania tego typu połączone są tematycznie z muzeum, dzięki czemu dużo łatwiej zapamiętać nowo poznane ciekawostki.


Warsztaty kreatywneWarsztatów dla dzieci warto także poszukać w bawialniach i klubokawiarniach. To miejsca, gdzie można pójść ze swoją pociechą na chwilę zabawy oraz przyjemny czas przy kawie. W wyznaczonych godzinach, organizowane są zajęcia - cykliczne oraz jednorazowe, w czasie których można rozwijać zmysły, uczyć się języków czy też uczyć się wyrabiania z gliny.


Szlakiem zamków


Chociaż wyprawa szlakiem zamków, dworków czy warowni raczej wymaga większej ilości czasu niż końcówka wakacji, warto przynajmniej zacząć tę przygodę. Być może jeden ze szlaków znajduje się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, a może po prostu okaże się to początkiem planu, który zostanie zrealizowany w kolejne wakacje.

Istnieje wiele opisanych szlaków, które możemy obrać. Jednym z najpopularniejszych, jest Szlak Orlich Gniazd, który znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i łączy częstochowski rynek z Zamkiem na Wawelu. Cały szlak liczy ponad 160 km i należy do niego około dwudziestu zamków. Co ciekawe, szlak ten można przemierzyć, przemieszczając się trasą rowerową.


Szlakiem zamkówNa Warmii i Mazurach możemy zwiedzić dwanaście zamków gotyckich, w których skład wchodzi między innymi, jeden z najsłynniejszych zamków krzyżackich - Malbork.

Dolny Śląsk słynie z zamków i warowni oraz pałaców i ogrodów.  Jest tam mnóstwo ścieżek, lasów oraz parków, które sprzyjają spacerom i odpoczynkowi na łonie natury.


A Wy, w jaki sposób zamierzacie spędzić ostatnie dni wakacji?:)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP