31 sierpnia 2018

582. Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski?Witajcie Kochani!

Kiedyś pisałam Wam o odszkodowaniach i temat ten bardzo Was zainteresował. Dlatego też dzisiaj postanowiłam poruszyć temat, który jest dość kłopotliwy, a zarazem kontrowersyjny. Chodzi mianowicie o błąd lekarski. Wiele osób nie wie, że w ogóle ma prawo ubiegać się do odszkodowania, niektórzy obawiają się, iż nie uda im się udowodnić błędu w sztuce lekarskiej lub sądzi, że jest to gra nie warta świeczki, bo sprawa i tak będzie przegrana. Zachęcam Was do przeczytania mojego artykułu, jeśli temat ten Was interesuje, a może nawet Was dotyczy.
Co to jest błąd lekarski i kiedy możemy o nim mówić?


Błędy lekarskie orzeka się w sytuacjach, gdy postępowanie lekarskie jest niezgodne z zasadami działania, jakie są przyjęte. Dochodzi do nich, kiedy prowadzący leczenie prowadzi je w niewłaściwy sposób lub nie prowadzi wcale. Czasami zdarzają się również sytuacje, gdy lekarz nie posiada odpowiednich uprawnień do podjęcia poszczególnych działań lub podejmowania pewnych decyzji. To także zakres, który jest uznawany za błąd lekarski.


Co to jest błąd lekarski i kiedy możemy o nim mówić?


Błędy medyczne są niebezpieczne dlatego, że mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a czasami nawet do śmierci. Są to powody, które bezwzględnie powinny prowadzić do ubiegania się o rekompensatę dla pacjenta. Nieodpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu, brak szkoleń uaktualniających wiedzę medyczną to tylko nieliczne z wielu przyczyn, które mogą powodować błędy w sztuce lekarskiej.


Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski?


Pacjent, który został poszkodowany na skutek błędu lekarskiego, który doprowadził do uszczerbku na zdrowiu, powinien zgłosić się do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Inną drogą jest złożenie pozwu do sądu, jednak ta droga jest znacznie dłuższa, ponieważ takie sprawy mogą ciągnąć się latami. Na szczęście, powstaje coraz więcej ośrodków i miejsc, w których zespoły specjalistów i radców prawnych z wieloletnim doświadczeniem, pomagają uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski.


Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski?


Komisje wojewódzkie liczą 16 osób i w ich skład wchodzą lekarze, pielęgniarki, a także prawnicy i rzecznicy praw pacjentów. Taka komisja orzeka, jak wysokie powinno być odszkodowanie. Jego cena jest uzależniona od rodzaju krzywdy, jakiej się doznało.

Do komisji wystarczy złożyć wniosek. Może to zrobić sam pacjent lub jego przedstawiciel. Wniosek musi być oddany do komisji w województwie, w którym znajduje się szpital. Wzory tych dokumentów można pobrać z Internetu.


Zapraszam Was również na mojego Facebooka oraz na Instagram:


Mam nadzieję, że taki artykuł będzie dla Was przydatny :) Mieliście kiedyś do czynienia z błędem lekarskim? :)

14 komentarzy

 1. Dobrze wiedzieć jak dochodzić swoich praw.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo i to bardzo interesujący i potrzebny post :D

  ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście nie miałam nigdy takiej sytuacji, która by wymagała zgłaszania takiego błędu. Dobrze, że o tym piszesz. W razie co trzeba wiedzieć jak się zachować

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze że można liczyć na taką pomoc prawną, ale obym nie musiała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ciezka sprawa... wydaje mi sei ze dluga droga zeby dojsc, potem klamsta ze bylo tak nie inaczej itditp

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie będzie to proste, ale trzeba próbować;) Warto szukać pomocy w takich firmach jak https://wieksze-odszkodowanie.pl/ pomagają przy odszkodowaniach za błędy lekarskie i innych.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP