04 września 2019

662. Co to jest odszkodowanie medyczne? Jakie są rodzaje błędów lekarskich?

Co to jest odszkodowanie medyczne? Jakie są rodzaje błędów lekarskich?


Witajcie Kochani!

Dosyć dawno nie było już na blogu artykułu, który dotyczył szeroko pojętych porad. Postanowiłam zatem przygotować dla Was materiał, opisujący odszkodowań medycznych. Już jakiś czas temu przedstawiłam Wam temat tego, w jaki sposób uzyskać taką rekompensatę w przypadku błędu lekarskiego. Z tekstu tego wynikało jasno, że coraz więcej osób ubiega się o te odszkodowania, choć uzyskanie ich wcale nie należy do łatwych. Pod poprzednim artykułem pojawiło się sporo komentarzy, a Wasze wiadomości wskazywały na duże zainteresowanie. Dlatego też dzisiaj opiszę Wam jakie wyróżniamy rodzaje błędów medycznych.
Co to jest odszkodowanie medyczne?


Zacznijmy jednak od początku, czyli od krótkiego przypomnienia, czym jest odszkodowanie medyczne. Jest to rodzaj rekompensaty, którą pacjent może otrzymać na drodze sądowego postępowania. Jeżeli doszło do popełnienia błędu lekarskiego, można ubiegać się o odszkodowanie. Jego wysokość oraz typ zależy od szkody, jaka została wyrządzona.


Co to jest odszkodowanie medyczne?


Nasuwa się jednak pytanie, jakiego rodzaju błędy lekarskie podlegają ubieganiu się o odszkodowanie medyczne. I to właśnie o tym chciałam dzisiaj pokrótce napisać.


Rodzaje błędów lekarskich


Aby zacząć ubiegać się o odszkodowanie, należy upewnić się, czy wyrządzona krzywda jest w ogóle błędem lekarskim. Można wyróżnić różne rodzaje błędów, które niejednokrotnie mają również wpływ na wysokość rekompensaty.

Jednym z nich jest błąd decyzyjny, czyli błędnie postawiona diagnoza i ewentualnie nieprawidłowo wdrożona metoda leczenia. Kolejnym jest błąd wykonawczy, polegający na niewłaściwie przeprowadzonej procedurze medycznej.


Rodzaje błędów lekarskich


Błąd organizacyjny odnosi się do osób, które zajmują się organizacją pracy. Jeżeli dyżury w szpitalu zostały nieprawidłowo zaplanowane, mogą stanowić podstawę do wystąpienia o popełnienie błędu organizacyjnego.

Ostatnim rodzajem pomyłki, o której się wspomina, jest błąd opiniodawczy. Dotyczy on niewłaściwie wydanych opinii oraz orzeczeń. 


Jak walczyć o swoje prawa?


O odszkodowanie należy ubiegać się na drodze postępowania sądowego w postępowaniu odszkodowawczym. W Kodeksie Karnym zostało wyszczególnione kilka artykułów, za które można pociągnąć lekarza do odpowiedzialności karnej. Aby walka o rekompensatę była skuteczna, należy skorzystać z porady i pomocy prawników.


Zapraszam Was również na mojego Facebooka oraz na Instagram:

Mieliście kiedyś taką sytuację, że musieliście się ubiegać o odszkodowanie medyczne?

9 komentarzy

 1. Mojej koleżanki tata dostał odszkodowanie za błąd podczas operacji przegrody nosowej. Zrobili mu jeszcze gorzej niż było

  OdpowiedzUsuń
 2. ostatnio co raz częściej słysze o takich błedach

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie wpisy, które udzielają tak przydatnych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. większość osób nawet sobie nie zdaje sprawy, że można się ubiegać o takie odszkodowanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe, kiedyś może się przydać

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto znać swoje prawa w razie wypadku. Jednak mam nadzieję, że nie będę musiała korzystać z takich porad.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP