24 sierpnia 2021

703. Co to jest windykacja?

 

Co to jest windykacja?


Witajcie Kochani!


Zwykle wydaje nam się, że wiele nieprzyjemnych tematów nas nie dotyczy. Wypadki czy rozprawy sądowe to raczej kwestie, których chcemy unikać i wydaje na się, że nigdy nas nie dotkną. Życie bywa jednak przewrotne i czasami musimy się zmierzyć z problemami, o których nawet nam się nie śniło. Jak mówi jedna z podstawowych zasad prawa - ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi. Co więcej, nie jest to też usprawiedliwieniem przed poniesieniem odpowiedzialności. Dlatego też lepiej wiedzieć więcej. Dzisiaj chciałam poruszyć temat windykacji, dlatego, że wbrew pozorom, bardzo wiele osób mierzy się z dłużnikami. Nie każdy wie jednak jak sobie z nimi radzić i kiedy podjąć poważne kroki. Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny.Jak sobie radzić z dłużnikami?


Windykacja to jeden ze sposobów radzenia sobie z dłużnikami. Odzyskanie należności bywa czasami bardzo trudne. Prośby bywają niewystarczające, bo dłużnicy często mają wiele wymówek, którymi się osłabiają, by nie oddać pieniędzy. W takich sytuacjach, gdy sami nie możemy już sobie poradzić, warto skorzystać z jednego ze sposobów, który ułatwi zwrot zobowiązań.

Jedną z możliwości jest skierowanie sprawy do sądu, co może zakończyć się egzekucją komorniczą. Innym sposobem jest przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej. Firma ta zajmuje się odzyskaniem należności. Najlepiej zgłosić się po pomoc jak najszybciej, gdyż wówczas dużo łatwiej jest wyegzekwować pieniądze od dłużnika.


Jak sobie radzić z dłużnikami?Windykacja opiera się na mediacjach. Przeprowadza się rozmowy z dłużnikiem i dochodzi do tego, by zwrócono należności w sposób dogodny dla obu stron. Czasami można ustalić plan działania i rozplanować spłacanie długu.

W większości przypadków, dłużnicy stosują mnóstwo różnorodnych wymówek, by tylko przedłużyć czas oddania należności. Niezwykle trudno jest sobie z nimi poradzić, dlatego najlepiej od razu, jak najszybciej zgłosić się do profesjonalistów, którzy wiedzą, jak radzić sobie z dochodzeniem roszczeń. Kancelarią, która udziela takiej pomocy jest na przykład https://www.aif.com.pl/windykacja/. Branża windykacji cały czas się rozwija. Należy walczyć o swoje należności i dochodzić swoich praw.Rodzaje windykacji


Możemy wyróżnić różne rodzaje windykacji, które charakteryzują się odmiennymi sposobami działania i podejścia do dłużnika.

Jednym z najłagodniejszych podejść jest windykacja polubowna, w czasie której firma kontaktuje się z dłużnikiem i przypomina o tym, że powinien on zwrócić należność. Jest to forma działania, która ma być jak najbardziej dogodna dla obu stron. 


Rodzaje windykacjiNiestety nie zawsze udaje się wyegzekwować pieniądze poprzez windykację polubowną. Jeśli ten sposób zawodzi, zwykle stosuje się windykację sądową, czyli sprawa jest kierowana do sądu. W tym przypadku bardzo często do działań dołącza się komornik. Obecnie istnieje także możliwość skorzystania z tak zwanego e-sądu, co ogranicza koszty postępowania. Firmy windykacyjne starają się rozwiązywać spory z dłużnikami na drodze polubownej, a windykacja sądowa jest stosowana w ostateczności.

Ostatnim etapem jest windykacja egzekucyjna, gdy po wygranej prawie sądowej, dłużnik musi spłacić dług oraz zwrócić wszystkie dodatkowe koszy, które zostały poniesione.


Czy warto korzystać z windykacji?


Każdy może domagać się zwrotu należności na własną rękę. Powinno to oczywiście odbywać się zgodnie z literą prawa. Niestety bardzo często takie działania nie przynoszą pożądanych efektów. Windykatorzy mają sposoby, które stosują z powodzeniem. Dłużnicy potrafią skutecznie wymigać się od spłaty należności, ale profesjonaliści nie ulegają wymyślnym wymówkom.

Zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w walce z dłużnikiem. Prowadząc firmę lub innego rodzaju działalność, brakuje czasu, by systematycznie przypominać o zwrocie długu. Co więcej, podejmowane działania często są chaotyczne, przez co nie przynoszą efektów. Wierzyciele niejednokrotnie nie znają wystarczająco dobrze prawa i mogą niechcący działać niezgodnie z obowiązującymi przepisami.


Czy warto korzystać z windykacji?To, co z pewnością jest dużą zaletą firm, które zajmują się windykacją, to doświadczenie w tego typu pracy. Windykatorzy mają też odpowiednie narzędzia, dzięki którym odzyskują pieniądze. Niejednokrotnie opłacenie specjalistów jest tańsze niż podjęcie samodzielnych działań. 

Jeśli mierzysz się właśnie z dłużnikiem, zastanów się nad zatrudnieniem firmy windykacyjnej, która podejmie profesjonalne kroki, by odzyskać Twoje należności.

2 komentarze

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP