28 października 2021

709. Jak założyć własną firmę? 3 kroki do sukcesu

 

Jak założyć własną firmę? 3 kroki do sukcesu


Witajcie Kochani!

Posiadanie własnej firmy to marzenie wielu. Nie jest to trudne zadanie, jednak trzeba wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by prawidłowo założyć działalność gospodarczą. Najwięksi zaczynali od małych firm, które z czasem wzrastały, by stać się potężnymi miejscami, zatrudniającymi dużą liczbę pracowników. Dlatego też warto spełniać swoje marzenia i pracować na własny rachunek. Jak to wygląda od strony formalnej? Jak zarejestrować działalność? Czy wcześniej trzeba coś zaplanować? Dzisiaj postaram się przybliżyć ten temat.KROK 1: Jak założyć swoją firmę?


Pierwszym krokiem od strony formalnej jest zarejestrowanie działalności gospodarczej, co dokonuje się za pomocą formularza CEIDG-1. Taki dokument można wypełnić i złożyć w każdym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Co więcej, obecnie nie jest konieczne, by osobiście iść do takiego Urzędu. Formularz można przesłać listem lub e-mailem.


KROK 1: Jak założyć swoją firmę?Wraz ze złożeniem formularza CEIDG-1 zostanie nadany numer REGON oraz NIP. Działalność zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zgłoszona do urzędu skarbowego oraz ZUS-u.

Kiedy firma rozpocznie swoją działalność, właściciel ma 7 dni, by w ZUS-ie wypełnić formalności związane z ubezpieczeniami.


KROK 2: Co zaplanować przed założeniem firmy? 


Niektórzy przedsiębiorcy nie robią żadnych planów przez założeniem działalności. Myślę jednak, że warto pewne rzeczy wcześniej przygotować, by spełnić własne oczekiwania. Bez dobrego planu można też ponieść straty, a ich zdecydowanie nikt nie chce, szczególnie już na początku swojej pracy.


KROK 2: Co zaplanować przed założeniem firmy?Jednym z pierwszych działań, które warto podjąć, jest zbadanie rynku i określenie swojej grupy docelowej. Badanie rynku sprawi, że poznamy oczekiwania naszych klientów i będziemy potrafili lepiej ustalić ceny naszych usług lub produktów. Dzięki bardzo dokładnym analizom można sporządzić statystyki, które będą przewidywały funkcjonowanie firmy w dłuższej perspektywie, a to z kolei pomoże oszacować koszty - jaką kwotę musimy zainwestować i jaki zysk uda nam się otrzymać.

By poznać opinie potencjalnych klientów, warto przeprowadzić badanie opinii publicznej, które sprawdzi postawy i preferencje osób należących do naszej grupy docelowej. Takie badanie najlepiej przeprowadzą specjaliści, którym je zlecimy, na przykład https://norstat.pl/blog/news/badanie-opinii-publicznej.


KROK 3: Jak zadbać o rozgłos?


Każda nowa firma, która pojawia się na rynku, musi zadbać o to, by zaczęła być rozpoznawana. To dość trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero budują swoją markę i próbują dotrzeć do swojej grupy docelowej. Najlepszą drogą do pozyskania klientów jest dobry marketing. Można się nim zajmować samodzielnie, jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty. Na rynku znajduje się obecnie spora liczba profesjonalnych firm, które oferują kompleksowe działania marketingowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.


KROK 3: Jak zadbać o rozgłos?W zależności od tego, czym zajmuje się Twoje przedsiębiorstwo, powinieneś odpowiednio dopasować reklamę. Młode osoby często korzystają z Internetu i to właśnie tam warto umieścić informację dla nich. Jednak starsi ludzie to tradycjonaliści, którzy wciąż bardzo cenią sobie czasopisma i być może w 
tym miejscu może pojawić się Twoja reklama.

Kwestie marketingowe również powinny być dokładnie zaplanowane, bo wiążą się one także ze sporymi kosztami. Dlatego też jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej, trzeba rozpisać, co będziemy chcieli robić, by móc oszacować koszty.


3 komentarze

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP