29 stycznia 2019

614. Jak założyć ogródek ziołowy w domu i na balkonie?

Jak założyć ogródek ziołowy w domu i na balkonie?


Witajcie Kochani!

Zapewne dzisiejszy temat zdziwi wielu z Was, bo za oknem ciągle zimowa aura. U mnie jeszcze sypie śnieg i utrzymują się minusowe temperatury. Ostatnio byłam jednak na zakupach i zauważyłam, że dostępne są już nasiona różnych ziół. To sprawiło, że trochę się rozmarzyłam. Jeśli obserwujecie mnie na Instagramie (gdzie serdecznie Was zapraszam), z pewnością wiecie, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy założyłam swój mały, ziołowy ogródek. Planowałam o tym napisać artykuł, bo efekty zasadzonych roślin mnie zdumiały, ale odkładałam to w czasie i ostatecznie wpis nie powstał. Stojąc jednak przed półką z nasionami, zaczęłam wyobrażać sobie moją tegoroczną działkę. Posiadanie własnych ziół to niesamowita radość i uciecha w kuchni. Taki ogródek można mieć również na swoim balkonie. Dzisiaj chciałam Wam podpowiedzieć, jak zrobić to w prosty sposób.
Gdzie założyć ogródek ziołowy?


Gdzie założyć ogródek ziołowy?


Wbrew pozorom, założenie ogródka ziołowego nie wymaga wcale wiele wysiłku. Co więcej, wcale nie trzeba posiadać do tego dużej działki i niezwykle żyznej gleby. Zioła potrafią sobie poradzić w bardzo trudnych warunkach, dlatego do ich uprawy wystarczy nawet niewielki balkon i kilka donic. Mnóstwo ziół dodaje niesamowitego aromatu potrawom, a także dostarcza wiele witamin.


Jak założyć ogródek ziołowy i co w nim zasadzić?


Jak założyć ogródek ziołowy i co w nim zasadzić?


Jeśli posiadacie większą działkę na ogródek ziołowy, macie olbrzymie możliwości. Wystarczy odpowiednio rozplanować swój zielnik i zaprojektować, gdzie będą rosły poszczególne rośliny. Zanim wybierzecie konkretne miejsce na swój ogródek, musicie zwrócić uwagę na to, by było ono dobrze nasłonecznione. Wszystkie zioła potrzebują światła, by móc rosnąć. 

Przed przystąpieniem do zasadzenia roślin lub posiania ich, należy spulchnić glebę. Zupełnie wystarczająca jest ziemia uniwersalna, która jest dostępna w sklepach ogrodniczych. Swoje rośliny możecie kupić w sklepie i rozsadzać je lub wybrać nasiona. Po posianiu nasion i wyrośnięciu ziół, będziecie je musieli zapewne rozdzielić i posadzić w różnych miejscach, gdyż z nasion wzrasta dużo więcej roślin.


jak dbac o zielnik ziola


Jeżeli wybieracie ogród ziołowy w doniczkach, wystarczy, że to właśnie do nich posiejecie nasiona lub zasadzicie sadzonki. Gotowe donice musicie poustawiać tak, by wszystkie miały doskonały dostęp do światła

W ziołowym ogrodzie mogą się znaleźć wszystkie rośliny, które lubicie. Jeśli zależy Wam na właściwym wyglądzie Waszego zielnika, możecie skomponować go zwracając uwagę na kolor liści lub sposób wzrostu roślin. Nieco trudniej będzie wybrać zioła do donic, ponieważ nie wszystkie będą chciały tam rosnąć. Warto sięgać po szałwię, tymianek, rozmaryn, bazylię, oregano i wiele innych.


Jak dbać o ogródek ziołowy?


Jak dbać o ogródek ziołowy?


Ogródek ziołowy wymaga pielęgnacji. Oprócz słońca, każda roślina potrzebuje wody. Rośliny powinny być podlewane regularnie, ale niezbyt obficie, ponieważ zioła nie przepadają za przelaniem. W ogrodzie najlepiej nawadniać zielnik zraszaczem, który posiada na przykład wąż gumowy, zaś w przypadku donic wystarczy zastosować konewkę

Uprawa ziół wymaga również nawożenia. Najlepiej stosować naturalne rozwiązania, jak obornik czy kompost. Unikajcie nawozów, które zawierają azot, bo choć przyspieszają one wzrost roślin, osłabiają ich smak i aromat. 


Zapraszam Was również na mojego Facebooka oraz na Instagram:


Uprawiacie swoje zielniki w ogrodach lub na balkonach? :) Jakie zioła w nich sadzicie? :)

5 komentarzy

  1. Ziół jeszcze nie mam za to od niedawna kupuję różne kwiaty i jestem w szoku że tak ładnie kwitną ponieważ zawsze uważałam że mam do tego dwie lewe ręce :D Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP