12 lutego 2021

690. Na co zwrócić uwagę kupując dom? Porady dla początkujących


Na co zwrócić uwagę kupując dom? Porady dla początkujących


Witajcie Kochani!

Etap wykańczania mieszkania jest już niemal za nami. Są jeszcze rzeczy, które wymagają dopracowania, ale to detale, więc powoli je będziemy uzupełniać. Projekt naszego miejsca był bardzo wymagający, ale nie poprzestajemy na tym. Chcielibyśmy kiedyś móc urządzić dom, w którym zamieszkamy. Do tego wydarzenia minie zapewne jeszcze trochę czasu, ale ostatnio zaczęłam się trochę orientować w tym temacie, by wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę i z jakimi kosztami się to wiąże. Warto mieć marzenia, ale trzeba też mieć świadomość, jaką drogę musimy pokonać, by je spełnić. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kilka istotnych informacji w pigułce. Być może pomogą Wam one nastawić się na kwestie, o których mniej lub bardziej mówi się w przypadku budowania lub kupowania i wykańczania domu.

Stan techniczny 


Na nieco inne parametry będziemy zwracać uwagę, gdy kupujemy dom z rynku wtórnego, a na inne, gdy decydujemy się na nieruchomość od dewelopera. Z całą pewnością trzeba pamiętać o dokładnym przejrzeniu dokumentacji, z której można wiele dowiedzieć się o przebytych remontach oraz tym, jak wygląda nowo wybudowana konstrukcja, w przypadku domu w stanie deweloperskim.

Zakup domu to duża inwestycja, dlatego trzeba mieć olbrzymią świadomość, by wiedzieć, co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Dokładne obejrzenie domu jest dość skomplikowane, zwłaszcza dla laika. Warto zdecydować się na pomoc specjalisty lub całej firmy, która zwróci uwagę na najważniejsze kwestie. To niezwykle istotne, ponieważ umożliwia sporządzenie listy remontów, które będą konieczne, a tym samym pozwala to na zrobienie kosztorysu i podjęcie ewentualnych negocjacji ceny nieruchomości.


stan techniczny nieruchomosciBardzo ważna jest konstrukcja budynku oraz instalacje, które się w nim znajdują (gazowe, wodne, elektryczne, kanalizacja). Trzeba również sprawdzić szczelność dachu. Nie powinien on przeciekać, mieć dziury lub pęknięcia. Jakość materiału nie powinna budzić wątpliwości, by zbyt szybko nie okazało się, że trzeba go wymieniać. Bardzo kosztowne są podłogi, dlatego warto przyjrzeć się, jaki jest ich stan. Wymiana podłóg to duża inwestycja i często okazuje się, że koszt przerasta nasze oczekiwania, bo trzeba poprawiać to, co znajduje się pod wierzchnią warstwą.

Czasami zdarza się, że pomimo braku nieszczelności, w budynku znajduje się duża wilgoć. To spory problem, bo zawilgocenie jest niezdrowe i często prowadzi do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Jeśli jednak nieruchomość bardzo nam się podoba i nie ma innych defektów, można spróbować rozwiązać ten problem, zatrudniając profesjonalistów, którzy zajmują się takimi kwestiami. Osuszanie budynków stanowi skuteczną pomoc. Pracownicy szukają przyczyny zawilgocenia, by móc ją usunąć. Niejednokrotnie nie jest ona widoczna na pierwszy rzut oka, ale osoby doświadczone w tym temacie, wiedzą czego można się spodziewać. Po ustaleniu przyczyny wilgoci, rozwoju pleśni lub grzybów można zastosować adekwatną metodę ich usunięcia


Zrównoważone emocje


Kiedy stoimy o krok od spełnienia jednego z naszych największych marzeń i staje się ono coraz bardziej realne, przestajemy myśleć rozsądnie. Kierują nami emocje, które nie zawsze są dobrym doradcą. Piękna działka, ładna okolica, wspaniały widok i tylko kilka "drobnych" mankamentów, które po zrobieniu kosztorysu okazują się przerastać cenę nieruchomości. Czasami bardziej opłacalne jest zdecydowanie się na dom w stanie deweloperskim, gdzie zamiast remontu czeka nas po prostu wykończenie. Niestety często jest tak, że nieruchomości deweloperskie nie mają już tak uroczych okolic. 


jak kupic dom z rynku wtornegoWarto jednak dobrze przemyśleć naszą ostateczną decyzję i nie podejmować jej pod wpływem impulsu. Jest to drogi zakup, dlatego powinien być zrobiony z rozwagą. Można kilkukrotnie obejrzeć ten sam dom. Za pierwszym razem zwykle nie udaje się wychwycić wszystkich mankamentów, a po dwóch czy trzech wizytach zaczynamy zwracać uwagę na inne kwestie. Warto też pamiętać, by wybrać się na oględziny w ciągu dnia, a nie po zmroku. 

Oprócz kwestii technicznych trzeba też przemyśleć lokalizację, dojazd do miasta, dostęp do sklepów i usług. Nie możemy o tym zapominać, bo na co dzień będziemy korzystać z takich udogodnień. Przed oglądaniem nieruchomości dobrze jest przygotować listę pytań, a podczas ich zadawania można robić drobne notatki, by później jeszcze raz przeanalizować odpowiedzi na interesujące nas tematy. 

Pamiętajcie, emocje na wodzy. Kierujmy się rozsądkiem.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP