08 czerwca 2022

727. Jak zorganizować przydomowy warsztat?

 

Jak zorganizować przydomowy warsztat?


Witajcie Kochani!


Narzędzia i różnorodne sprzęty do domowych prac to konieczność w każdym gospodarstwie domowym. Nie dotyczy to wyłącznie domów, ale również mieszkań. W każdym kącie może się bowiem okazać, że trzeba coś zmienić, poprawić lub naprawić. Posiadanie własnego warsztatu wydaje się niemal luksusem, bo jego zorganizowanie może kosztować całkiem sporo. Jeśli jednak dobrze zaplanujemy budżet i wykorzystamy odpowiednio przestrzeń, może się okazać, że własne miejsce do majsterkowania wcale nie musi kosztować majątku. Jak to zrobić? Postaram się dzisiaj nieco podpowiedzieć.


Jakie narzędzia wybrać do domowego warsztatu?


Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jakie narzędzia warto zgromadzić w domowym warsztacie. Przede wszystkim należy zadbać o najprostsze rzeczy, takie jak: młotki, śrubokręty czy miarki oraz klucze. One z pewnością znajdą zastosowanie do wielu różnych robót, które będą wykonywane w domu. Prawdziwi majsterkowicze mogą jednak chcieć więcej i więcej, by móc realizować swoje plany i projekty. Wiertarki, wkrętarki czy szlifierki kątowe to tylko nieliczne przykłady przydatnych sprzętów. Znacznie więcej przykładów tego typu urządzeń i akcesoriów można znaleźć na diolut.pl.


Jakie narzędzia wybrać do domowego warsztatu?



Nie wszystkie sprzęty trzeba kupować od razu. Na początek warto zbudować solidną bazę. Jest to istotne ze względu na to, jak zaplanujemy przestrzeń w warsztacie. W zależności od tego, co będziemy w nim przechowywać, takie wybierzemy półki, regały czy innego typu dodatki.


W jaki sposób zorganizować przestrzeń domowego warsztatu?


Domowy warsztat może znajdować się przy domu, ale można go także zaprojektować w mieszkaniu lub w komórce lokatorskiej. Jeśli wiemy już, jakie sprzęty będziemy chcieli w nim przechowywać, można przystąpić do planowania przestrzeni. Szczęściarze, którzy posiadają więcej miejsca, mogą pokusić się o umieszczenie w warsztacie najważniejszego mebla, czyli stołu. To centrum dowodzenia każdego majsterkowicza, bo to właśnie na stole będzie odbywało się najwięcej prac

Nie każdy ma jednak tyle przestrzeni, by pozwolić sobie na wielki stół. W mniejszych pomieszczeniach, jak na przykład komórka lokatorska, można pomyśleć o przymocowaniu do ściany lub regału składanego blatu, który w razie potrzeby, zamieni się w miejsce do różnego typ robótek.


W jaki sposób zorganizować przestrzeń domowego warsztatu?



W dobrym zorganizowaniu przestrzeni pomagają regały, które mają spory udźwig. Dzięki temu pomieszczą sporą ilość ciężkich przedmiotów. Świetnym pomysłem jest zakupienie takich regałów, które można samodzielnie skręcić do takich wysokości, które są nam akurat potrzebne. Pozwoli to na dopasowanie ich do miejsca, którym dysponujemy.

Rewelacyjnym pomysłem jest wykorzystanie tablic na narzędzia. Można kupić gotowe lub samodzielnie je wykonać. Taka tablica pozwala na trzymanie najbardziej potrzebnych narzędzi na linii wzroku i w zasięgu ręki.


Detale i podstawy


Ważnym detalem, który może ułatwić pracę jest oświetlenie. Często się o nim zapomina, a bez dobrej ilości światła, bez odpowiednio jasnego światła, robótki w warsztacie mogą okazać się uciążliwe, a nawet niemożliwe. Najlepiej sprawdzą się świetlówki liniowe oraz światło zimne. Warto także poszukać takich rozwiązań, które pozwolą na przenoszenie źródła światła. Ewentualnie, można także wspomóc się dodatkowymi urządzeniami doświetlającymi, np. specjalnymi projektorami.


Detale i podstawy



Podstawą w warsztacie są także różnego rodzaju pojemniki. Oprócz dużych narzędzi, w warsztacie przechowywane będą gwoździe, śrubki itd. Są to małe elementy, które łatwo zgubić, a także szybko mogą zbudować nam bałagan. Niewielkie skrzyneczki ze specjalnymi uchwytami pomogą zorganizować przestrzeń i  ułatwią utrzymanie porządku.


A Wy, macie swoje miejsca do drobnych prac majsterkowych? ;)

2 komentarze

  1. A to ciekawa rzecz. Aktualnie domu nie mam. Ale kto wie co bedxie

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra piguła z tego postu. Zapiszę sobie stronę w zakładkach, bo moja mama niedługo będzie się budować i przeprowadzać z bloku do chatki i te informacje wyżej zawarte mogą jej się przydać.
    Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu!^^

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP