10 października 2023

746. Jak dbać o środowisko?

 

Jak dbać o środowisko?

Witajcie Kochani!


Pytanie - jak dbać o środowisko? - pojawia się w naszym życiu bardzo wcześnie. Najczęściej w przedszkolu lub szkole po raz pierwszy się z nim stykamy. Nie zawsze niestety trafia ono o nas w sposób refleksyjny. Nie każdy zastanawia się nad tym, jak faktycznie pomóc Planecie. Bywa, że odpowiedzi nasuwają się pod wpływem prowadzonych lekcji i głoszonych sloganów. Mając na uwadze to, jak zmienia się Ziemia, to, co dotychczas traktowaliśmy jako niewiele znaczące frazesy, warto byłoby wziąć na poważnie i przyczynić się do wspólnego budowania lepszego świata.


Co możesz zrobić dla środowiska?


Mówi się, że zmiany najlepiej zacząć od siebie. Powinniśmy wziąć sobie to stwierdzenie do serca i wprowadzić je do życia, jeśli zależy nam na tym, by zmieniać świat. Każda wielka zmiana, ma swój początek w jakiejś małej, która zakiełkowała i rozrosła się do potężnych rozmiarów.

Wprowadzenie kilku nieznaczących modyfikacji, może wspomóc planetę, a niewiele namieszać w naszym życiu. Bardzo prozaiczną kwestią jest na przykład wynoszenie ze sklepów wielu plastikowych toreb. Pakujemy w nie owoce, warzywa, a następnie kupujemy kolejne, większe worki, by w nich umieścić całe zakupy. To zupełnie niepotrzebne inwestowanie w plastik, który i tak po części wyląduje w koszu na śmieci, tuż po przyniesieniu do domu.


Co możesz zrobić dla środowiska?Zakupy to kopalnia możliwości, wspierających środowisko. To od naszych wyborów zależy, czy będziemy działać na korzyść, czy niekorzyść Planety. Możemy wybierać kosmetyki, które posiadają opakowania biodegradowalne i nadające się do recyklingu. Najczęściej mają one specjalne oznaczenia, dzięki którym łatwo jest je zauważyć na drogeryjnej półce.

Takich małych kroków jest wokół nas niezmiernie dużo. Wystarczy tylko pomyśleć i zacząć działać, by przyczynić się do dbania o środowisko. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać opcję faktur i paragonów dostarczanych elektronicznie, a nie w formie papierowej. To znacznie ograniczy produkcję papieru. Podobnie z drukowaniem, które powinno być dwustronne, zamiast jednostronne. 

Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest również czytanie książek w formie e-booków


dbanie o srodowisko wodaZamiast kupowania wody w butelkach plastikowych, można przenieść się na picie wody filtrowanej. Taki wybór to zaleta dla planety oraz spora oszczędność.

To właśnie takie niewielkie zmiany mogą dać początek czemuś większemu. Jeśli każdy człowiek zacznie wprowadzać drobne modyfikacje do swojego codziennego funkcjonowania, środowisko będzie zadbane, a Planeta dłużej będzie nam służyć.


Idea "zero waste"


Chyba każdy z nas słyszał o "zero waste". To nie tylko idea, ale również cała filozofia życia. Polega ona na tym, by odpowiednio i rozsądnie zarządzać odpadami, aby produkować ich jak najmniej. To wspaniała myśl, która przewodzi osobom, chcącym ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.

W Polsce produkuje się około 200 kg odpadów, które pochodzą z samej żywności. To jedzenie, które jest zmarnowane. Produkcja śmieci na jednego człowieka, jest również olbrzymia, a szacunki prowadzone przez osoby zajmujące się badaniem tego tematu, zmiatają z nóg.


idea zero waste a dbanie o srodowiskoWarto zatem wprowadzać ideę "zero waste" do swojego życia. Jak to zrobić? Ograniczyć kupowanie rzeczy, które są zbędne, robić zakupy według wcześniej przygotowanej listy. Innymi pomysłami jest chociażby zrezygnowanie z przyjmowania próbek i zbędnych gratisów, które najczęściej nie są później używane.

Ważne jest też dawanie starym rzeczom drugiego życia lub przekazywanie ich dalej w obieg zamiast wyrzucania do śmieci. Segregowanie śmieci to równie istotny element, który powinien być podstawą życia w każdym domu.


Odnawialne źródła energii


Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, co niezwykle cieszy i napawa optymizmem. Sporo gospodarstw domowych decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które stają się źródłem prądu. Ciekawą inicjatywą są całe farmy takich paneli. Na tak szeroką skalę działa np.  www.krgroup.pl.

Inne możliwości, które można wykorzystać w domu, to na przykład pompy ciepła. Umożliwiają one ogrzewanie domu i wody. 


Odnawialne źródła energiiOdnawialne źródła energii to znacznie większa inwestycja, ale warto podkreślić, że zwraca się ona bardzo szybko, co z pewnością zostanie zauważone w rachunkach za prąd czy też ciepłą wodę.

Dbajmy o naszą Planetę, by służyła nam jak najdłużej.

2 komentarze

  1. To prawda, że małe zmiany mogą zdziałać dużo! Warto wprowadzać je na co dzień, aby zadbać o naszą planetę! Dzięki za cenne porady!

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP