26 listopada 2023

747. Jak zagospodarować poddasze?

 

Jak zagospodarować poddasze?


Witajcie Kochani!


Wśród moich wpisów można znaleźć sporo takich, które dotyczą projektowania oraz urządzania wnętrz. Tematy te zainteresowały mnie w momencie, kiedy sama stanęłam przed wyzwaniem wykończenia swoich czterech kątów. Dziś chciałabym podjąć kwestię szczególnie trudną i wymagającą podjęcia wielu, czasami skomplikowanych, decyzji. Jak zagospodarować poddasze? Oto pytanie, które stawiają sobie osoby, wykańczające dom. Poddasze może być wykorzystane do przechowywania różnych rzeczy, ale warto przemyśleć zaadaptowanie go na część mieszkalną. Będzie to szczególnie ważne w przypadku niewielkich domów, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W dzisiejszym materiale chciałabym przedstawić kilka wskazówek dotyczących zaaranżowania przestrzeni, jaką jest poddasze.


Jak zaaranżować poddasze?


To, w jaki sposób wykorzystamy poddasze, zależy w dużej mierze od tego, czy jest ono użytkowe, czy tez nie. Jeżeli na etapie projektu, ustalono, że przestrzeń ta będzie stanowiła przechowalnię dla różnych rzeczy, ciężko będzie przekształcić ją w mieszkalne pomieszczenia. Będzie to oczywiście możliwe, ale najprawdopodobniej będzie to wymagało podjęcia pewnych działań formalnych. Ponadto, trzeba będzie przygotować nowy projekt, który uwzględni to, co trzeba będzie wykonać, by poddasze nieużytkowe zamienić na użytkowe. Plan działań i oszacowanie kosztów będzie niezbędne, by wiedzieć, jakie kroki będą konieczne do pokonania.

Niestety nie wszystkie wnętrza mogą być zaadaptowane do mieszkalnych warunków, co należy wziąć pod uwagę. Ocena poddasza pod kątem przekształcenia go ze stereotypowego strychu na piękne pokoje, jest podstawą. Powinno być to dokonane przez specjalistę, który wie, co jest istotne w takich wnętrzach i co da się zrobić. 


Jak zaaranżować poddasze?


Każde poddasze powinno umożliwiać łatwy i szybki dostęp do dachu. Najczęściej montowane są wyłazy, które powinny być umieszczane w bezpiecznych miejscach. Dzięki dobrze przemyślanej lokalizacji, w prosty sposób będzie można dokonywać prac naprawczych oraz konserwacji dachu. Regularnie należy przeprowadzać czyszczenie komina, co także wymaga prawidłowego działania wyłazu.

Przygotowując się do budowy domu, dobrze byłoby przemyśleć te wszystkie kwestie. Nawet jeśli wydaje nam się na tym etapie, że poddasze nie jest nam potrzebne i będzie służyło głównie przechowywaniu rzeczy, warto zostawić sobie furtkę na to, by ewentualnie w przyszłości, móc zmienić strych w część użytkową. Równie istotne jest zastanowienie się nad tym, z jakiego materiału ma być wyprodukowany wyłaz. Warto zorientować się w tej kwestii u dystrybutorów tworzyw sztucznych, np. https://mediplex.pl/, którzy dysponują różnorodnymi produktami oraz posiadają niezbędne certyfikaty i atesty.


Zagospodarowanie poddasza w domu


Po ocenie stanu technicznego poddasza, wykonanej przez specjalistę, warto przygotować listę prac, które trzeba będzie podjąć adaptując strych do warunków mieszkalnych. Zapewne tematami, które zostaną poruszone, będą między innymi: stan dachu  oraz jego wytrzymałość. Należy sprawdzić czy nic nie przecieka, czy strop ma odpowiednią szczelność i czy będzie możliwe podpięcie mediów.

Ważne jest także obliczenie wysokości, która zostanie uzyskana po remoncie. Jeśli okaże się ona za mała, zaaranżowanie poddasza do mieszkania, może okazać się niemożliwe. Komfortowe korzystanie z poddasza w warunkach mieszkalnych, umożliwi średnia wysokość sufitu na poziomie 2,2 m.

Z pewnością dużym ułatwieniem będzie prosty kształt dachu. Wszelkiego rodzaju skosy utrudniają zaprojektowanie wnętrza. Dużym wyzwaniem jest wówczas dobranie odpowiednich mebli, ustawienie ich i dopasowanie do tego, by stanowiły jak największą użyteczność. Z drugiej strony jednak, wiele osób uważa, że skosy dodają szczególnego uroku i wyjątkowości poddaszu. Dobrze zaprojektowana kuchnia ze skosami, może praktycznie je wykorzystywać. Warto zawiesić na nich haczyki lub półki, na których będzie można umieścić dodatki i akcesoria.

Niektóre kąty warto zabudować, a tym samym uzyskamy zupełnie nową przestrzeń, która jest zamknięta i schowana, więc posłuży np. na schowek lub niewielką spiżarnię.

Czasami poddasze bywa przekształcane w jedno pomieszczenie. To także świetny pomysł, który daje nieograniczone możliwości. Przestrzeń warto przeznaczyć na biuro. Odizolowanie od pozostałej części domu, pozwala na spokojną pracę oraz niezaburzone działania przez rodzinny zgiełk. 


Zagospodarowanie poddasza w domu

Jednak poddasze to także znakomite miejsce do zorganizowania przestrzeni na pokój dla dziecka. Z pewnością pomieści część sypialnianą - spokojną i uporządkowaną oraz pomieszczenie do zabaw, w którym można umieścić ściankę wspinaczkową, tor przeszkód i inne sprzęty do rozwijania fizycznych umiejętności dziecka. Tym samym, maluch będzie miał oddzielne miejsce, które pozwoli na utrzymanie porządku w pozostałej części domu.

Poddasze to również doskonała przestrzeń na sypialnię. Skosy mogą dodawać jej niezwykłego uroku i przytulnego klimatu. Co więcej, można tam też znaleźć miejsce na jacuzzi lub oddzielną łazienkę. Jeśli pozwala na to obszar, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem i wykonaniem na poddaszu sauny. To wspaniałe pomieszczenie, które pozwala na relaks i odprężenie.


A Wasze poddasza zaaranżowane są na przestrzeń użytkową czy też stanowią przechowalnię? :)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP