28 listopada 2023

750. Jak podzielić przestrzeń w małym mieszkaniu?

 

Jak podzielić przestrzeń w małym mieszkaniu?


Witajcie Kochani!


Projektowanie domu i dużego mieszkania to wielkie wyzwania. Jednakże równie trudne jest zagospodarowanie przestrzeni w małym mieszkanku lub kawalerce. Jest to szczególnie skomplikowane w przypadku rodzin z dziećmi oraz osób, które pracują w domu. Mając do dyspozycji jeden lub dwa pokoje, musimy umieć wydzielić miejsce do pracy, do zabawy, do snu oraz do spędzaniu czasu na co dzień. Nie jest to łatwe i wymaga nie tylko dobrego przemyślenia, ale również znalezienia rozwiązań, które umożliwią wyodrębnienie kilku stref. Jak tego dokonać? Postaram się dzisiaj udzielić kilku podpowiedzi, które mogą okazać się przydatne.


Jak optycznie powiększyć przestrzeń?


Przestrzeń poniżej 60 m2 nie jest duża, a jeśli ma pomieścić więcej niż jedną osobę, może się nawet wydawać ciasna. Mieszkania takie cieszą się jednak dużą popularnością, bo ich koszt jest stosunkowo niski w porównaniu z większymi powierzchniami. Chociaż może się wydawać, że w tak niewielkim mieszkaniu nie może żyć się komfortowo, nie jest to istotnie prawdą. Jeśli prawidłowo rozplanujemy przestrzeń i dobrze ją przemyślimy, życie w kawalerce może być bardzo wygodne.

Najprostszą kwestią, jaką możemy podjąć już na etapie projektu, jest próba optycznego powiększenia mieszania. W pierwszej kolejności należy zacząć od dobrania odpowiednich kolorów, najlepiej jasnych, które sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało się bardziej przestronne. Idealnymi kolorami do małych pokojów są odcienie bieli, beżu, a także szarości. Jasne kolory lepiej odbijają światło, więc mieszkanie będzie również jaśniejsze i lepiej doświetlone.


Jak optycznie powiększyć przestrzeń?


Ważnym punktem optycznego powiększania przestrzeni jest też podłoga. Wykorzystanie do całej powierzchni jednego materiału jest lepszym wyborem niż dzielenie pomieszczeń różnymi materiałami. Jeśli użyjemy jednego rodzaju podłogi, pokoje będą wyglądały na bardziej otwarte i obszerne. W przypadku wybierania koloru, również powinniśmy zdecydować się na jaśniejsze odcienie z palety barw. Jeżeli podłogę mają stanowić płytki, lepiej będzie, gdy będą miały one większe rozmiary. Małe płytki z dużą ilością łączeń, zmniejszą wielkość pomieszczenia.

Warto również poruszyć kwestię oświetlenia. Jasne, dobrze doświetlone wnętrza, wydają się obszerniejsze. W przypadku małych pomieszczeń trzeba zadbać w sposób szczególny o to, by były one przytulne. Rozmieszczenie rozmaitych lamp i lampek, będzie dodawało mieszkaniu uroku i klimatycznego wyglądu. 

Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie na ścianach luster, które będą odbijały światło i powodowały, że wnętrze będzie wyglądało na przestronne. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w kawalerkach, których właściciele lubią nowoczesny styl. Projektowanie ustawiania luster nie jest łatwe, bo musi uwzględniać to, co będzie się w nich odbijało. Należy być zatem bardzo ostrożnym w stosunku do tego, gdzie je zawieszamy.


Jak podzielić przestrzeń w mieszkaniu?


W małym mieszkaniu nie da się pozostawić dużej przestrzeni, bo każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Należy zatem zadbać o przemyślane rozplanowanie mebli i szafek, aby można było w nich jak najwięcej przechowywać. Równie istotną kwestią jest wydzielenie stref, które będą umożliwiały pracę i odpoczynek oraz inne aktywności

Części, które powinny być oddzielone w kawalerce, to ta, w której będą przygotowywane posiłki, miejsce, gdzie będzie można odpoczywać oraz spać, a także strefa do pozostawiania ubrań i obuwia. Wydzielanie miejsc w małym mieszkaniu nie należy do prostych zadań. Szczególnie dlatego, że należy uwzględnić praktyczne rozwiązania, tak jak kanały komunikacyjne, które nie mogą zostać zabudowane. 

Aby kawalerka wyglądała jak najlepiej, a jej ograniczona przestrzeń nie była przytłaczająca, lepiej zrezygnować ze zbyt dużej ilości ścian murowanych, które podzielą pomieszczenie na mniejsze obszary. Doskonałym rozwiązaniem do wydzielenia stref w niewielkim mieszkaniu, są regały, półki z roślinnością lub duże okna. 


Jak podzielić przestrzeń w mieszkaniu?Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie ścianek ruchomych, które mają ogrom zastosowań. Firma smart-wall.info/sciany-mobilne/ zajmuje się ich produkcją i zindywidualizowanym podejściem do każdego klienta. To bardzo cenne, by od razu uzyskać projekt i pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą, co zrobić i udzielą informacji na każdy temat z tego zakresu.

Mobilne ścianki działowe to rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ nie jest ono stałe i w każdej chwili można je zmodyfikować. Ścianka może być w łatwy sposób przesunięta lub całkowicie zdjęta. Ma ona wiele zastosowań. Może stanowić wydzielenie części sypialnianej i części do zabawy dla dziecka. To bardzo cenny pomysł, bo porządkuje przestrzeń i ułatwia dziecku zasypianie. 

W małych mieszkaniach przyda się również wyodrębnienie miejsca na domowe biuro. Taką strefę można utworzyć w sypialni lub w salonie, ale powinna być odgraniczona od pozostałej części pomieszczenia, by nie zaburzać snu i wypoczynku obowiązkami zawodowymi.


A Wy, jak poradzilibyście sobie z podzieleniem przestrzeni w małym mieszkaniu? :)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP