12 marca 2018

536. Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka?Witajcie Kochani!

Dziś kolejny wpis z serii, która ostatnio zaczęła się pojawiać na blogu. Tematyka prawna jest niezwykle zagmatwana, a my niejednokrotnie nie mamy o niej zielonego pojęcia. Często wydaje nam się, że zwyczajnie takie kwestie nas nie dotyczą i nie musimy o nich wiedzieć. Świadomość jest jednak podstawą i jest nam potrzebna do tego, by sprawnie poruszać się w świecie. Tematem, który dziś postanowiłam podjąć jest upadłość konsumencka. Pojęcie, z którym lepiej byłoby się nigdy nie spotkać w swoim życiu. Czym jednak jest? I kiedy można się z nią spotkać? O tym przeczytacie dalej.Co to jest upadłość konsumencka?


Co to jest upadłość konsumencka?


Upadłość konsumencka jest przeprowadzana najczęściej na wniosek osoby, która nie jest w stanie spłacić swoich długów. Ogłasza ją sąd. Czasami upadłość może być przeprowadzona na wniosek wierzycieli.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, na drodze którego osoba zadłużona ma zostać oddłużona. Najważniejszym jest umorzenie długów - w całości lub częściowo. Osoba, o której ogłasza się upadłość nie może w tym momencie prowadzić swojej działalności gospodarczej, ani nie może pracować zawodowo. Jej stan finansowy wskazuje na niewypłacalność.

Dłużnik ma obowiązek wymienić składniki swojego majątku, które zostaną oddane na licytację. Pieniądze z licytacji są przeznaczane na spłatę wierzycieli. Zdarza się, że uzyskana kwota nie pozwala na spłacenie wierzytelności w pełni. W tej sytuacji sąd ustala plan spłaty, w którym uwzględnia, w jaki sposób i kiedy będą spłacani wierzyciele.


Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?


Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?


Głównym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niemożność zarządzania swoim majątkiem. Ponadto, dłużnik oddaje listę swoich dóbr, które następnie zostają sprzedane na rzecz spłaty długów.

Obecnie, okres spłacania długu został skrócony do okresu 3 lat. Plan spłaty, który jest przygotowywany przez sąd, nie jest ścisły. Wpływają na niego różne okoliczności, w których w danym momencie znajduje się dłużnik. Ewentualna choroba lub inne problemy mogą wpłynąć na całkowite umorzenie długu przez sąd.

Upadłość konsumencka nie umarza alimentów, naprawiania szkody, spłaty odszkodowania czy też zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Najczęściej wnioskodawcami są emeryci oraz bezrobotni. W ostatnich latach liczba osób ogłaszających upadłość konsumencką stale rośnie.


Zapraszam Was również na mojego Facebooka oraz na Instagram:


Sprawdźcie nowości w moim sklepie Catti:
A jakie jest Wasze zdanie - lepiej mieć świadomość w takich kwestiach czy też nie jest nam ona potrzebna? :)

14 komentarzy

 1. Kilku rzeczy się dowiedziałam, choć samo pojęcie itp. znałam wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Waro znać przysługujące nam prawa ☺

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrze, że powstają takie posty ;) niewiele osób zna ten termin, a odrobina wiedzy każdemu się przyda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że tego typu wpisy się komuś przydają :)

   Usuń
 4. Teoretycznie, upadłość konsumencka jest jednym ze sposobów na wyjście z długów. Niestety, wiele osób potrafi ponownie się zadłużyć... Tak więc jest to jakieś rozwiązanie, ale niekoniecznie najlepsze...

  OdpowiedzUsuń
 5. W razie problemu z długami dobrze jest znać swoje prawa. Najlepiej zgłosić się do prawnika, który pomoże zorientować sie w sytuacji od strony prawnej. Ale najlepiej po prostu trzymać się z daleka od długów i kontrolować swoje wydatki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Mam nadzieję, że ten wpis coś komuś podpowie :)

   Usuń
 6. Bardzo fajnie, że poruszasz również inne tematy, a nie tylko stricte włosowe. :) Tego typu artykuły są bardzo przydatne. Nadal niewiele osób orientuje się w swoich prawach - mimo że społeczeństwo jest wykształcone, to jednak zagadnienia prawnicze są naszą piętą Achillesową. Bardzo miło widzieć, że takie młode osoby jak Ty starają się to zmieniać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Upadłość konsumencka jest czymś stosunkowo nowym w naszym systemie prawnym. Jest to idealne rozwiązanie dla wielu osób, które popadły w kłopoty. W pewnym sensie jest to druga szansa na wyjście na prostą i wykopanie się z długów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, bardzo lubię blogi, które nie ograniczają się tylko do jednego tematu. :) Fajnie, że pokazujesz, że interesują Cię również inne dziedziny życia, dzięki temu blog jest ciekawszy i dużo bogatszy. Masz też okazję zdobyć nowych czytelników - tego Ci życzę. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP