21 marca 2018

541. Kiedy ubiegać się o zadośćuczynienie?

Kiedy ubiegać się o zadośćuczynienie?


Witajcie Kochani!

Co jakiś czas na moim blogu pojawiają się wpisy z nieco poważniejszą tematyką, która dotyka kwestii prawnych. Jak się okazuje, bardzo polubiliście tę serię, gdyż podzielacie moje zdanie, że posiadanie świadomości w wielu sprawach jest niezwykle istotne. Niedawno poruszałam temat odszkodowań, a teraz chciałabym zająć się tym, czym jest zadośćuczynienie. Termin ten jest zapewne znany każdemu, ale może być rozumiany na wiele sposobów. Przekonajcie się, czy wiecie, kiedy można ubiegać się o zadośćuczynienie.
Co to jest zadośćuczynienie?


Co to jest zadośćuczynienie?


Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, czym w ogóle jest zadośćuczynienie. Jest to rodzaj rekompensaty, który jest przyznawany za doznanie bólu i cierpienia na skutek, na przykład wypadku. Zadośćuczynienie może być wypłacane równocześnie z odszkodowaniem. Zadośćuczynienie może być trudniejsze do uzyskania, ponieważ można się o nie ubiegać na podstawie doświadczonej traumy, a zatem odnosi się ono do krzywdy psychicznej, która jest bardziej skomplikowana do zbadania niż krzywda fizyczna.


Kiedy i gdzie ubiegać się o przyznanie zadośćuczynienia?


Kiedy i gdzie ubiegać się o przyznanie zadośćuczynienia?


O zadośćuczynienie może ubiegać się osoba, która doznała bólu, krzywdy psychicznej na skutek jakiegoś traumatycznego przeżycia. Najczęściej są to wypadki lub strata bliskiej osoby. Do wypłaty zadośćuczynienia jest zobowiązana firma ubezpieczeniowa. Jeśli sprawa dotyczy wypadku, a jego sprawca jest znany, pieniądze mogą być wypłacone z jego OC.

Poszkodowani w wypadkach mogą się domagać zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet pokrycia kosztów, które otrzymałby, gdyby nie musiał w danym momencie zrezygnować z wykonywania pracy na rzecz leczenia się.

Obliczenie wysokości odszkodowania nie jest łatwe. Należy przedstawić wszelkie możliwe  dokumenty i zaświadczenia, które będą dowodziły poniesionej szkodzie, krzywdzie i jednocześnie ukazywały, ile pieniędzy zostało wydane na jej naprawienie. W zależności od rodzaju szkody, różne będą dokumenty. Mogą to być zaświadczenia lekarskie, dokumenty z pracy czy też rachunki i faktury. Niejednokrotnie trzeba będzie korzystać z pomocy biegłych specjalistów, którzy w czasie rozprawy sądowej będą występować z oświadczeniami.

Określenie wartości pieniężnej doznanej krzywdy i bólu jest na tyle trudne, że tego typu sprawy w sądzie trwają czasami kilka lat. W takich przypadkach najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą przejść tę drogę.


Zapraszam Was również na mojego Facebooka oraz na Instagram:

Sprawdźcie nowości w moim sklepie Catti:Znaliście pojęcie zadośćuczynienia? :) Interesujecie się taką tematyką? :)

11 komentarzy

 1. Super, że pojawiają się również takie posty, bo nie zawsze zdajemy sobie sprawę jakie prawa posiadamy lub co możemy zrobić w danej sytuacji. Taka wiedza na temat zadośćuczynienia z pewnością przyda się na przyszłość, bo nawet jeśli nie będziemy mieli okazji sami skorzystać to zawsze komuś innemu można podpowiedzieć. Pojęcie znałam, aczkolwiek nie wiedziałam, że można się ubiegać o rekompensatę aż w tylu przypadkach. Świetny blog, zostaję na dłużej! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mój wpis może komuś pomóc ;)

   Usuń
 2. Szczerze mówiąc pojęcie znam itp., ale nigdy jakoś zbytnio się nie interesowałam tematem :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP