06 sierpnia 2020

674. Jak wybrać aromatyczną kawę?

Jak wybrać aromatyczną kawę?

Witajcie Kochani!

Większość z nas każdego poranka sięga po kubek gorącej kawy. Pijemy ją dla przyjemności lub w celu obudzenia się dawką kofeiny. Jedni wolą kawę zmieloną, inni uważają, że niepowtarzalny aromat można osiągnąć tylko wtedy, gdy zostanie zmielona z całych ziaren tuż przed zaparzeniem. Oprócz tej decyzji należałoby jeszcze zastanowić się nad rodzajem kawy, bo tych jest całkiem sporo. Każda z nich posiada inne nuty, inną intensywność, a nawet inny aromat. Uważa się także, że do uzyskania pełnego smaku kawy niezbędny jest odpowiedni ekspres lub młynek. Jesteście ciekawi jak wybrać aromatyczną kawę? Postaram się Wam to dzisiaj przybliżyć.


Jaką kawę wybrać?


Nie da się ukryć, że w kwestii smaku i aromatu jedną z kluczowych decyzji jest wybór odpowiedniego gatunku kawy. Mówi się o ponad stu różnych odmianach. Każdy człowiek posiada inny gust smakowy i może sięgnąć po coś zupełnie odmiennego od drugiej osoby. 

Jedną z najpopularniejszych kaw jest Arabica, która jest uznawana za najszlachetniejszą. Ziarna tej kawy pozyskiwane są z regionów górzystych, gdzie jest uprawiana na żyznych, a nawet wulkanicznych glebach. Nie pozostaje to bez wpływu na jej smak. Arabica jest mało gorzka i ma intensywny aromat.


Jaką kawę wybrać?


Kolejnym gatunkiem kawy jest Robusta, która jest uprawiana przede wszystkim w Afryce Zachodniej. Przy jej pielęgnacji trzeba mniej uwagi niż przy Arabice, gdyż rośnie na niższych terenach i jest dużo bardziej odporna na choroby i szkodniki. Uważa się jednak, że Robusta nie jest tak szlachetną kawą jak Arabica, a w jej smaku dominuje charakterystyczna goryczka Ma także mniej intensywny aromat. Co ciekawe, Robusta ma większą zawartość kofeiny.

Kolejną propozycją jest kawa speciality, która odznacza się najwyższymi jakościowo ziarnami. Można je wykorzystywać do przyrządzania espresso, aby uzyskać pełną głębię smaku. Kawy te pochodzą z różnych regionów, między innymi z Brazylii czy Kenii. W zależności od wyboru, kawa może być delikatnie czekoladowa lub subtelnie słodka, a nawet przełamana owocową kwasowością. Każdy smakosz znajdzie z pewnością coś, co będzie odpowiadało jego kubkom smakowym.


Lepiej kupić kawę mieloną czy ziarnistą?


Z wygody, a czasami zupełnie nieświadomie, kupujemy kawę mieloną. Nie zastanawiamy się nawet, czy jest to wybór właściwy, gwarantujący nam pełnię smaku i aromatu. Patrząc jednak na te walory decyzja wydaje się prosta - tylko samodzielne mielenie kawy, tuż przed jej zaparzeniem, uwalnia prawdziwą intensywność, zapach, a przede wszystkim smak. Kupując gotowe, przygotowane opakowanie kawy tracimy wiele.


Lepiej kupić kawę mieloną czy ziarnistą?
 

Nie trzeba inwestować w drogie ekspresy do kawy, wystarczy zakupić młynek, który umożliwi świeże zmielenie ziaren. Należy jednak pamiętać, że w zależności od sposobu przygotowywania naparu, ziarna powinny być drobno lub grubiej zmielone. Nie będę skupiała się na opisywaniu ekspresów z funkcją mielenia, bo jest to bardzo obszerny temat, który wymaga odrębnego artykułu. Zwrócę jednak uwagę na to, że w przypadku młynków możemy wybrać udarowe lub żarnowe. Czym się one różnią? Przede wszystkim ceną, ale także sposobem mielenia. Młynki udarowe sprawiają, że pod wpływem ostrzy kawa się nagrzewa, co niestety negatywnie wpływa na jej jakość. Traci ona swój intensywny smak i aromat. Nieco droższe są młynki żarnowe, ale pozwalają one na uzyskanie lepszej kawy.

Nie zapominajmy także o sposobie przechowywania kawy, który również oddziałuje na jej jakość. Najlepiej trzymać ją w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Po otwarciu opakowania dobrze byłoby przesypać ziarna do szklanego opakowania, np. do słoika, aby zachować pełnię jej zapachu.A Wy, po jaką kawę najczęściej sięgacie? :)

3 komentarze

  1. Ja nie jestem wybredna co do kawy, każdą wypiję, a moja ulubiona to - zwykła tania rozpuszczalna xD Może dlatego, że jestem jeszcze młoda i w sumie częściej piję herbaty czy wodę

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja smaku kawy nie lubię, ale uwielbiam jej zapach. Szczególnie rano, gdy mój ukochany mieli ziarna :). U mnie kupuję się tylko ziarna i mieli przed zaparzeniem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jestem fanka kawy, wolę herbatę.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP