Witajcie Kochani!
Świat, w którym żyjemy jest coraz bardziej zanieczyszczony. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jak najbardziej o niego zadbać. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy i od nas samych. Powinniśmy zatem przyjrzeć się swoim nawykom i próbować dbać o to, by były one jak najbardziej korzystne dla naszego środowiska. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Dziś postaram się przekazać Wam kilka prostych wskazówek, które w łatwy sposób można wprowadzić do swojego codziennego funkcjonowania.
Materiałowe torby i worki
Jedną z najprostszych zmian, którą warto wprowadzić do swojego życia, jest wykorzystywanie na zakupach
materiałowych toreb i worków. To niezwykle łatwa rzecz, która nic nas nie kosztuje. Co więcej, pozwala zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę w skali roku. Aby nie zapominać o zabraniu ze sobą torby, można ją nosić w torebce lub wrzucić do bagażnika samochodu. Obecnie dostępne są np.
torby lniane, które są lekkie, ekologiczne i w bardzo łatwy sposób można dbać o ich czystość. Niektóre modele mają wszyty zamek, dzięki czemu są jeszcze bardziej praktyczne.
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na korzystanie z materiałowych woreczków. Najwięcej plastikowych torebek zużywa się na dziale owoców i warzyw. Zamiast nich, można używać materiałowych, które przyniesiemy ze sobą z domu.
Ekonomicznym, a zarazem ekologicznym rozwiązaniem, jest także kupowanie produktów na wagę. Tym samym, za niższą kwotę możemy kupić więcej. Makron i grubsze kasze można pakować do wielorazowych, materiałowych woreczków, zaś drobniejsze rzeczy lub mąkę czy płatki, można zapakować do szklanych pojemników lub słoików, które przyniesiemy z domu.
Wielorazowe produkty zamiast jednorazowych
Gdyby bliżej przyjrzeć się temu, co na co dzień używamy, okaże się, że większość z nas stosuje wiele rzeczy jednorazowych. Są to na przykład ręczniki papierowe, które w ogromnych ilościach są wykorzystywane w kuchni. I chociaż są bardzo przydatne podczas sprzątania czy wycierania naczyń, można je spokojnie zastąpić ściereczkami i szmatkami, które później można wyprać. To także duża oszczędność, bo cena ręczników papierowych w ostatnim czasie drastycznie wzrosła.
Wielokrotnie zdarza nam się również pakować żywność w folię lub sreberko. Czasami w ten sposób przechowujemy produkty w lodówce lub zabieramy je na drugie śniadanie. Zamiast tych tworzyw, które tak trudno rozkładają się w środowisku, warto wykorzystać owijki, czyli materiałowe szmatki, w które można pakować jedzenie. Żywność w lodówce lepiej przechowywać w szklanych pojemnikach z pokrywkami. To nie tylko bardziej ekologiczne, ale również zdrowsze.
Kupuj to, co ekologiczne
Kluczem do ekologicznych zakupów jest także selekcja produktów. Wielu producentów kusi kolorowymi opakowaniami, a czasami nawet reklamuje swoje artykuły jako eko. Niejednokrotnie są one jednak zapakowane w dodatkowe folie. Wybierajmy produkty, których opakowania mogą być poddawane recyklingowi.
Świetne są rzeczy, które są umieszczone w opakowaniach szklanych czy metalowych. Dobrze jest także przemyśleć, czy wszystkie artykuły są nam rzeczywiście potrzebne. Wiele z nich jesteśmy w stanie przygotować w domu. Większość środków czystości możemy zastąpić płynami, które w prosty sposób można przyrządzić według ogólnodostępnych przepisów.
A Wy, jak robicie ekologiczne zakupy? :)
Powoli, małymi kroczkami staram się wprowadzać tego typu zmiany w moje życie:D
OdpowiedzUsuńZawsze zabieram ze sobą wielorazowe torebki :)
OdpowiedzUsuńUżywam wielorazowych, bawełnianych toreb na zakupy. ;)
OdpowiedzUsuńwspaniały wpis!
OdpowiedzUsuń