04 grudnia 2023

753. Czy warto prowadzić działalność gospodarczą?

 

Czy warto prowadzić działalność gospodarczą?


Witajcie Kochani!


Nie każdy z nas stworzony jest do pracy na etacie. Wiele osób nie ma też zdolności przywódczych, co może wykluczać prawidłowe zarządzanie firmą. Bywa jednak, że latami zastanawiamy się czy założyć działalność gospodarczą i nie potrafimy jednoznacznie podjąć tej decyzji. Chcemy rozwijać swoje pasje, a przy okazji na tym zarabiać, ale boimy się, że nie będzie to wystarczająco dobrze prosperująca, by się utrzymać na rynku i żyć na dobrym poziomie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie - czy warto prowadzić działalność gospodarczą? Każdy przedsiębiorca mógłby podać szereg wad i zalet, które przyszły do niego wraz z zarejestrowaniem firmy. Jeżeli poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa jest jedyną pobudką do tego, by funkcjonować na etacie, warto przemyśleć kontynuowanie życia zawodowego w takim układzie. Być może prowadzenie działalności gospodarczej będzie tym,  na co czekaliśmy dłuższy czas. W dzisiejszym materiale zastanowię się, czy własna firma jest dobrym rozwiązaniem.Plusy prowadzenia działalności gospodarczej


To, co odczytujemy za plusy i minusy działalności gospodarczej, może się różnić w zależności od perspektywy oraz tego, jaki mamy charakter. Osoby zdyscyplinowane, potrafiące zarządzać zasobami ludzkimi, z pewnością odnajdą się w organizowaniu pracy w swojej firmie. Ci, którzy nie umieją planować swojego czasu oraz oddelegowywać działania do innych, mogą mieć problem z prowadzeniem swojej działalności.

Za jedną z największych zalet posiadania swojej firmy, jest elastyczny czas pracy. Decydowanie o tym co i  kiedy robimy, jest dużym udogodnieniem. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku osób, które mają małe dzieci i potrzebują dłużej być w domu. Co więcej, własna działalność gospodarcza wcale nie musi być głównym trzonem naszych przychodów. Równie dobrze może stanowić dodatek do stałej pensji, którą posiadamy na etacie.

Jako, że to my decydujemy, kiedy pracujemy i jak dużo, to przede wszystkim od nas zależy jak dużo zarabiamy. Nie mamy granicy kwoty, która nie może być przekroczona. Możemy zarabiać tyle, ile chcemy. 


Plusy prowadzenia działalności gospodarczejPoczątek prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z wieloma korzyściami, z których warto skorzystać. Są to między innymi ulga podatkowa oraz koszty, które zmniejszają odprowadzany podatek.

Wiele kwestii należy jednak dobrze przemyśleć, by nie wpaść w kłopoty, zwłaszcza na początku. Pierwszym krokiem, jaki powinien zostać podjęty po założeniu firmy, to zapoznanie się z zasadami i paragrafami, które mogłyby być dla nas istotne z prawnego punktu widzenia. Warto również zastanowić się nad zatrudnieniem kancelarii prawnej, która obejmie naszą działalność swoją opieką. Dobrze jest mieć takie zaplecze, np. https://www.i-kancelaria.pl/, ponieważ specjaliści mogą pomóc nam w rozwiązaniu wielu pojawiających się trudności.


Minusy prowadzenia działalności gospodarczej


Aby nie koloryzować zbytnio posiadania własnej działalności gospodarczej, warto również wspomnieć o jej cieniach, ponieważ takich też jest całkiem sporo. W dużych firmach i korporacjach, istnieje wiele przywilejów, których brak w przypadku posiadania swojego biznesu. Do takich plusów bycia na etacie są chociażby urlopy - wypoczynkowy czy macierzyński. Wiele miejsc dba o swoich pracowników w okolicy świąt i wręcza im wówczas prezenty lub pieniężne bonusy. Czasami są to zapomogi socjalne, które wspomagają ludzi w najbardziej newralgicznych momentach.

Dość sporym minusem prowadzenia działalność i gospodarczej jest konieczność pamiętania o terminowym wprowadzaniu takich opłat, jak choćby ZUS. W tym przypadku warto wspomóc się księgową, która najlepiej zadba o wszystkie rozliczenia.


Minusy prowadzenia działalności gospodarczejChociaż w plusach posiadania swojej firmy wyróżniłam zarobki, które nie mają limitu, to ma to też swoją słabszą stronę. Nie mamy przecież żadnej gwarancji, na jakim poziomie będzie się utrzymywała nasza wypłata. Każdego miesiąca jej wysokość może się różnić. Zyski mogą być nieregularne, a czasami za niskie, by po pokryciu wszystkich kosztów, czuć satysfakcję z przychodu. Każda choroba lub inna niedyspozycyjność, będzie się wiązała z brakiem zarabiania, jeśli nie będziemy wówczas pracować.


Jeśli jednak mamy poczucie, że to, co robimy jest pełne pasji i zaangażowania, nie powinniśmy się obawiać o to, czy nasza firma przetrwa na rynku. Zawsze warto spełniać swoje marzenia i robić to, w czym czujemy się dobrze.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP