10 grudnia 2023

754. Jak się przygotować do remontu?

 

Jak się przygotować do remontu?


Witajcie Kochani!


Budowa domu, jego wykończenie lub remont wiążą się zawsze ze sporymi kosztami, ale także ze stresem, by wszystko przebiegło prawidłowo i bez zbędnych komplikacji. Aby uniknąć sytuacji, których się nie spodziewamy, a mogą nas przyprawić o dodatkowe nerwy, warto z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować się do tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest remont. Oczywiście najbardziej podstawową rzeczą, którą trzeba obmyślić za wczasu, jest dokładny plan. To właśnie odpowiadając sobie na konkretne pytania, utworzymy dokładne ramy, w których chcemy zamknąć się ze zmianami w naszym domu. Co chcemy wyremontować? Do kiedy chcemy zakończyć remont? Jaki mamy budżet, który możemy na niego przeznaczyć? To tylko kilka kwestii, które warto podjąć jeszcze zanim zaczniemy myśleć o zatrudnieniu ekipy remontowej. Po przeanalizowaniu wszystkich elementów naszego planu, warto pamiętać, że powinniśmy się go trzymać. Remont bywa jak otwarcie puszki Pandory i często nie kończy się na odmalowaniu ścian czy odświeżeniu łazienki. Oprócz trzymania się swoich założeń, warto jeszcze uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości. Niemniej jednak, możemy zadbać o przygotowanie pewnych rzeczy, które przydadzą się w trakcie remontu. To z pewnością zaoszczędzi nam dużo nerwów. Postaram się Wam dzisiaj podpowiedzieć, o co możemy zadbać z większym wyprzedzeniem.


Na początek - wybory


Remont wiąże się przede wszystkim z niekończącą się ilością wyborów. Pierwszych, być może najważniejszych, dokonujemy już na etapie planowania. To wówczas podejmujemy decyzję, co dokładnie obejmie nasz remont. Jest spora różnica pomiędzy odświeżaniem jednego pomieszczenia lub odmalowywaniem ścian, a wymianą okablowania czy instalacji. Czasami do tak skomplikowanych działań trzeba wręcz przebudowywać mieszkanie, co jest zdecydowanie większym działaniem i obejmującym dużą ingerencję nie tylko w wizualną stronę pomieszczeń.

Kolejnym wyborem, który należy podjąć, jest czas. Ma nam on wyznaczyć termin, w którym chcielibyśmy zacząć i zakończyć prace. Wiele jest tu uzależnione od dyspozycyjności ekipy, a te niestety bywają mocno zapracowane. Niemniej jednak, warto przynajmniej założyć sobie czas, który chcemy przeznaczyć na remont, np. dwa lub trzy miesiące. Jest to szczególnie ważne w przypadku gruntownych przebudowań, które mogą się wiązać z koniecznością tymczasowej wyprowadzki.


jaka drabine na remont wybrac



Czas to także wybór miesiąca lub przynajmniej pory roku, w czasie której chcemy dokonać naprawy. Chętniej prace są wykonywane w okresie wiosenno-letnim. Niektóre są możliwe wyłącznie wtedy, jednak działania w okresach chłodniejszych bywają czasami tańsze. 

Istotną decyzją jest również założenie sobie budżetu, który chcemy przeznaczyć na prace remontowe. Warto pamiętać, że zwykle prace będą obejmowały więcej niż początkowo przewidywaliśmy. Podczas działań mogą uwydatnić się usterki, których wcześniej nie przewidzieliśmy. Dlatego też lepiej wziąć pod uwagę, że nasze koszty mogą być nieco wyższe.

Ważną kwestią jest również omówienie z ekipą remontową, kto zajmuje się zakupem materiałów. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest zdanie się w tym przypadku na wykonawców, ale jeśli chcemy mieć wpływ na wybór tańszych materiałów, możemy próbować załatwiać je na własną rękę. Zmarnuje to jednak sporo naszego czasu. Jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem uda się przewidzieć i rozplanować niektóre produkty, być może uda się je zamówić przez Internet, co z pewnością zaoszczędzi sporo pieniędzy.


Narzędzia niezbędne do remontu


Jedną z najważniejszych kwestii przygotowawczych do remontu są narzędzia. Wiele z nich dostarcza ekipa remontowa, ale o niektóre warto zadbać we własnym zakresie. Pierwszą rzeczą, po którą należy sięgnąć z wyprzedzeniem, jest folia ochronna. Kupując ją wcześniej, można samodzielnie, dokładnie zabezpieczyć powierzchnie, które chcemy uchronić przed kurzem i działaniem farb czy lakierów. W taki sposób można przykryć meble, okleić podłogi, drzwi czy okna.

Przydatna będzie również taśma, która z pewnością będzie wykorzystywana w dużych ilościach, by dokleić folię lub wyznaczyć jakieś linie czy granice.

Podstawowym narzędziem, które jest używane podczas każdego remontu, jest drabina. Choć wydawać by się mogło, że jest to banalny przedmiot, który nie ma skomplikowanej budowy i zastosowania, katalog drabin jest bardzo rozbudowany. Wystarczy przejrzeć dostępne modele https://sklep.drabiny.info/, które pokazują, że na pozór proste narzędzie, może dawać ogrom różnych możliwości.

Być może nie każdy wie, że drabiny budowlane są specjalnie projektowane, by odpowiadać na różnorodne potrzeby klientów. Inne modele będą wybierane do prac zewnętrznych, a inne do prac wewnątrz domu. Jedną z najbardziej popularnych wersji jest drabina przegubowa, przystawna i teleskopowa. Doskonale sprawdzi się ona w czasie prac na zewnątrz budynku, ponieważ dostawia się ją do ściany. Może się również znacznie wydłużać poprzez wysunięcie na sporą odległość, co daje wiele możliwości dotarcia w wysokie rejony.


Narzędzia niezbędne do remontu



Drabina powinna się również odznaczać wytrzymałością. Są specjalne testy, które są wykonywane, by sprawdzić jaką wytrzymałość posiada dany model. Co więcej, każde tego typu narzędzie ma też swój certyfikat jakościowy. 

Do prac domowych można przemyśleć, czy lepiej zdecydować się na drabinę drewnianą czy też aluminiową. Wybór tej drugiej będzie o tyle wygodniejszy, że będzie ona zdecydowanie lżejsza. To także bardzo uniwersalny zakup, który pozostanie z nami zapewne na długo i ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. W pracach wewnątrz lepiej sprawdzają się drabiny rozstawne.

Gromadząc rzeczy do remontu, warto dopisać do listy zakupów rękawice i wiadra oraz worki na śmieci. To produkty, które z pewnością będą wykorzystywane podczas prac.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP