11 grudnia 2023

755. Funkcjonalny pokój dziecięcy - jak go zaprojektować?

 

Funkcjonalny pokój dziecięcy - jak go zaprojektować?


Witajcie Kochani!


Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice robią wszystko, by zapewnić im jak najlepszy byt. Początkowo, maluch potrzebuje bliskości, tulenia i obecności najbliższych mu osób.  Z czasem jednak przestaje mu to wystarczać i szuka bardziej zróżnicowanych aktywności. Czytanie książeczek, budowanie klocków, układanie puzzli to tylko niektóre z zabaw, które możemy zaproponować dziecku. Ciągle przybywające zabawki, wymagają odpowiedniego miejsca. Dzięki temu uda nam się zachować porządek w przestrzeni otaczającej malucha. Powinniśmy dbać o to, by każda zabawka miała swoje miejsce. Takie ułożenie, zagwarantuje, że dziecko nauczy się odkładać przedmioty na swoją półkę. Chaos uniemożliwia skupienie się na jednej zabawie, bo uwaga jest rozproszona na różne przedmioty, które są rozrzucone dookoła. Jak zbudować funkcjonalny pokój dziecięcy? Jak go zaprojektować i zorganizować? Postaram się dzisiaj podpowiedzieć kilka praktycznych porad.


Uporządkowana przestrzeń


Moim zdaniem, w pokoju dziecięcym najważniejsza jest uporządkowana przestrzeń. Jednak podczas projektowania tego wnętrza, warto wziąć również pod uwagę łatwą dostępność zabawek i przedmiotów, którymi dziecko może się bawić. Z jednej strony, dobrze jest wyeksponować przynajmniej część zabawek, ale z drugiej strony, w tym przypadku trzeba pamiętać, by nie przesadzać z ilością gadżetów, ponieważ wprowadzi to chaos i będzie rozpraszało malucha. Kolejnym aspektem zbyt dużej ilości rzeczy, będzie szybko tworzący się bałagan. Dlatego też, organizując pokój dziecka, powinna przyświecać nam myśl - minimalizmu

To, co otacza dziecko, również wpływa na jakość jego uwagi. Nie oznacza to jednak, że z wnętrza malucha ma wiać nudą. Możemy bowiem wyczarować mu baśniową krainę lub przenieść się do dżungli, ale zachować w tym odpowiednią równowagę. Doskonałym pomysłem, który może przeobrazić każde pomieszczenie w inny świat, są naklejki na ścianę. EUDAJMONIA to miejsce, w którym można znaleźć przeróżne motywy - pojedyncze elementy oraz fototapety. Kierując się preferencjami dziecka i jego zainteresowaniami, możemy przygotować zachwycające wnętrze, które jednocześnie będzie minimalistyczne.


Uporządkowana przestrzeń


W połączeniu ze ścianą przedstawiającą las lub zamek królewny, doskonale będą komponowały się stonowane kolory. Świetnie sprawdzą się jasne odcienie, które wizualnie powiększą wnętrze i będą stanowiły rewelacyjne tło dla ściany głównej. 

Doskonałym uzupełnieniem wyglądu ścian będą półki, na których można ułożyć ulubione książki. Bardzo modnym rozwiązaniem jest tworzenie imion z pojedynczych liter, które stanowią ozdobę pokoju same w sobie. Jeszcze innym pomysłem jest umieszczenie na ścianach zdjęć lub obrazków w ramkach. 

Warto także pamiętać, by pokój dziecka był odpowiednio doświetlony. Być może rozważyć trzeba dodatkowe punkty światła, poza głównym - sufitowym.


Funkcjonalne strefy


W pokoju dziecięcym powinniśmy wydzielić strefy, które będą porządkowały przestrzeń, ale również ułatwią maluchowi funkcjonowanie i przechodzenie do kolejnych faz, które mają miejsce w ciągu dnia. 

Strefy, które powinny znaleźć się w pokoju dziecka, to: zabawy, spania i w przypadku starszaków - nauki. Czasami rozgraniczenie tych części bywa trudne z uwagi na niewielki metraż, ale w większości przypadków, można znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania. 

Jak już wcześniej podkreślałam, pokój dziecka to miejsce, w którym powinniśmy postawić na minimalizm. Trzeba zatem zastanowić się, jakie meble w nim umieścić, a z których być może zrezygnować. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich przestrzeni, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Z pewnością istotnym meblem, bez którego nie da się prawidłowo zorganizować pokoju, jest łóżko. Jest ono spore, dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie, które pomoże zachować dużą przestrzeń, a jednocześnie umożliwi komfortowy sen. Doskonale sprawdzają się do tego łóżka piętrowe, w przypadku których, na dole nie ma drugiego łóżka, ale jest miejsce, które można dowolnie wykorzystać.


Funkcjonalne strefy


W tym miejscu może być umieszczone biurko i wykonana świetna strefa nauki. Dla młodszych dzieci może być to idealna baza do zabawy. Innym pomysłem jest zorganizowanie tam mebli, które zostaną wypełnione ubraniami.

Jeśli miejsce w domu pozwala, w pokoju dziecięcym można zrezygnować z szafy na ubrania i umieścić ją gdzieś indziej. 

Bardzo praktyczne są także różnorodne kosze na zabawki, do których szybko można wrzucić zbędne przedmioty. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie jednego takiego pudełka do umieszczania w nim wszystkich zabawek, które pozostawia dziecko przez cały dzień. Na koniec zabaw, wraz z maluchem można te gadżety poodkładać na swoje miejsce. Pomoże to utrzymać porządek w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie będziemy się potykać na każdym kroku o porozwalane klocki.


A Wy, jakie macie patenty na funkcjonalny pokój dziecięcy? :)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP