23 października 2020

685. Jak przygotować się do budowy domu?

 

Jak przygotować się do budowy domu?


Witajcie Kochani!


Przekonałam się na własnej skórze, że wykańczania mieszkania czy też jego remont to wielkie przedsięwzięcie. W przypadku budowy domu jest to jeszcze większy projekt, który wymaga konkretnego i specjalnego przygotowania. Z pewnością nie da się uniknąć pewnych zaskoczeń, ale można je przynajmniej ograniczyć. Jakie kroki przedsięwziąć, aby czuć się bezpiecznie w czasie budowy domu? Postaram się dzisiaj przybliżyć ten temat.Jak opracować projekt domu?


Pierwszym krokiem, który podejmuje każda osoba decydująca się na budowę domu jest wybór odpowiedniej działki. Niektórzy są już w jej posiadaniu, bo otrzymali ją od rodziny, inni muzą ją dopiero znaleźć i zakupić. Niezależnie od tego, do której grupy się należy, trzeba dokładnie przemyśleć, czy miejsce, na którym ma stanąć nasz dom jest rzeczywiście takim, jakie sobie wymarzyliśmy. Dom to projekt, który zazwyczaj jest na całe nasze życie, dlatego powinniśmy zadba o to, by każdy aspekt był idealny. Czasami trzeba sprzedać działkę, którą się posiada i znaleźć inną, która jest dla nas bardziej odpowiednia.


Jak opracować projekt domu?W kwestiach technicznych należy pamiętać, aby sprawdzić księgę wieczystą, a także informacje w urzędzie gminy lub miasta, czy działka jest przeznczona pod budowę. Jest to ważne, gdyż niektóre miejsca są gruntami rolnymi. Warto także przeprowadzić drobny wywiad z sąsiadami, aby dowiedzieć się więcej na temat okolicy.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu naszego wymarzonego gniazdka. To jeden z najważniejszych etapów, w którym architekt uwzględni nasze pragnienia i wykona ich wizualizację. To także moment, w którym należy zacząć planować budżet. Decyzje dotyczące rodzaju podłogi czy wykończenia ścian wiążą się z dużą rozbieżnością cenową. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć te kwestie i ustalić, jaką kwotę chcemy i możemy przeznaczyć na budowę wymarzonego domu. Pamiętaj, by założyć wyższą cenę niż przychodzi Ci do głowy. Zwykle ostateczny koszt jest wyższy od tego, który wstępnie założyliśmy, dlatego dobrze być na to przygotowanym już na samym początku.


Kto zbuduje nasz dom?


W moim odczuciu najtrudniejszą decyzją podczas wykańczania mieszkania, remontu czy też budowy domu, jest wybór ekipy budowlanej. Nie każdy posiada taką z polecenia, dlatego poszukiwania musi rozpocząć sam. Na szczęście w dobie Internetu nie wydaje się to trudnym zadaniem, choć z pewnością wymaga czasu i cierpliwości.

Obecnie istnieje wiele stron, na których ogłaszają się ekipy. Można tam także zobaczyć zdjęcia wykonanych przez nie prac oraz zapoznać się z opiniami poprzednich klientów. Czasami ekipy posiadają swoje strony internetowe lub Facebook'owe, na których również widnieją oceny.  Dobrze jest skontaktować się z kilkoma wykonawcami i telefonicznie zorientować się w zakresie usług oraz szacowanych kosztach. Po wyborze dwóch lub trzech ekip, które wydają się najlepsze, można umówić się na spotkanie i dokładnie omówić nasze potrzeby - przedstawić projekt, opowiedzieć o swoich oczekiwaniach oraz poznać stanowisko wykonawcy. Po takim rozpoznaniu, wybór grupy, która zajmie się budową domu powinien być dużo prostszy. Źródło: ALFA PARTNERWarto się również zapoznać z warunkami, jakie pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom na budowie. Odpowiednio przygotowane miejsce pracy jest gwarantem efektywności. Firmy, takie jak ALFA PARTNER, oferują tymczasowe rozwiązania, np. wynajem  i serwis toalet przenośnych czy wywóz śmieci i gruzu. To bardzo ważne punkty w czasie planowania budowy domy, a często się o nich zapomina.


Czy dla Was budowa domu też jest dużym wyzwaniem? :)

4 komentarze

 1. Bardzo dobry post. Budowanie domu to nie takie hop siup. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna robota. Pozdrawiam czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP