02 października 2020

682. Jak zaprojektować pokój dziecięcy?

 

Jak zaprojektować pokój dziecięcy?


Witajcie Kochani!

Pozostańmy jeszcze na chwilę w tematyce wnętrz i wykończeń. Tym razem postanowiłam poruszyć temat, który zapewne nie będzie dotyczył każdego, bo odnosi się on do rodziców, którzy planują pokój dla swoich pociech. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad funkcjonalnością wnętrza i tym, ilu dzieciom będzie on służył. Warto także wziąć pod uwagę, że maluchy lubią dużo przestrzeni, więc nie jest dobrym pomysłem zastawianie całego pokoju meblami i dodatkami. W poniższym artykule postaram się Wam podpowiedzieć kilka wskazówek dotyczących planowania takiego wnętrza.Styl pokoju dla dziecka


Wydawać by się mogło, że podstawowym pytaniem, które powinni sobie zadać rodzice projektujący mieszkanie, jest jego kolorystyka, dostosowana do płci dziecka. W końcu dziewczynki powinny mieć różowe pokoje, a chłopcy niebieskie lub w odcieniach błękitu. Warto jednak wyjść z tych ram i zacząć myśleć znacznie szerzej. Po pierwsze, kolorystyka wnętrza nie musi być wcale dostosowana do płci, a po drugie, lepiej projektowanie przemyśleć pod kątem stylu lub motywu przewodniego, za którym chce się podążać.


Styl pokoju dla dzieckaPokój nie powinien być zbyt bogato ozdobiony. Warto zostawić przestrzeń na wyobraźnię dziecka, ale tę wyobraźnię można ciekawie pobudzić. Podczas malowania ścian farbą, dobrze jest stosować hipoalergiczne odpowiedniki, a także łatwo zmywalne. Z pewnością nadejdzie moment, w którym dziecko poczuje się jak mały artysta.

Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie fototapet. Można pójść za motywem, który się wybrało i zdecydować się na przykład na naklejki na ścianę zwierzęta. To bardzo obszerny temat, który może obejmować podwodny świat, zwierzęta egzotyczne, leśne, ptaki czy też zupełnie bajkowe stworzenia. Co więcej, takie rozwiązanie będzie pasowało do pokoju dziewczynki oraz chłopczyka, niezależnie od wieku.


Meble w pokoju dziecięcym


Wybierając meble do pokoju dziecięcego trzeba pamiętać o minimalizmie. Najważniejszymi rzeczami powinny być: łóżko lub łóżeczko, szafa na ubrania, regał lub szafka na książki i zabawki oraz stolik do rysowania czy też nauki. Zabawek i przedmiotów dzieci przybywa ich w zawrotnym tempie. Trzeba zatem odpowiednio zaplanować, co i gdzie będzie przechowywane, ale nigdy nie będzie wystarczającej ilości miejsca na wszystkie rzeczy. Lepiej co jakiś czas przeglądać wszystkie zabawki i pozbyć się tych, którymi dziecko się już nie bawi lub tych, które są już zniszczone. Nie ma sensu wstawiać do pokoju malucha dużej meblościanki, która zajmie całą przestrzeń. Dziecko musi mieć miejsce do przemieszczania się  zabawy.


Meble w pokoju dziecięcymDobrym pomysłem jest zdecydowanie się na meble, które mają możliwość dostosowania się do wzrostu dziecka. Czasami łóżeczko może nam towarzyszyć przez lata, ponieważ rozkłada się na małe łóżko. To świetna inwestycja, która jest też dużą oszczędnością, a meble nie muszą być wymieniane co chwilę.

Pokój dziecięcy powinien być także bezpieczną przestrzenią dla malucha. To niezwykle ważne. Należy pamiętać o zabezpieczeniu gniazd elektrycznych i wybraniu mebli, które nie mają ostrych kantów. Szafki nie mogą mieć szklanych elementów, a w przypadku regałów - nie powinny być one zbyt wysokie. Dziecko może się na nie wspinać, przez co mogą się przewrócić.

3 komentarze

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP