02 kwietnia 2021

693. Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

 

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?


Witajcie Kochani!


Panująca pandemia wielu z nas pokrzyżowała plany. Czasy są trudne w wielu branżach i dla wielu ludzi. Mamy trudność, by w pełni skorzystać z oferty różnych miejsc, jak np. fryzjer czy kosmetyczka. Bywa także, że gorzej jest się dostać do specjalistów, zwłaszcza z sektoru zdrowia. W takich przypadkach warto skorzystać z oferty prywatnej, by nie zaniedbać swojego stanu. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dzieci, które powinny regularnie uczęszczać do specjalistów, jak na przykład stomatolog. Wiecie, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Jak często należy odwiedzać tego lekarza? Postaram się dzisiaj przybliżyć ten temat.


Jak wybrać dobrego dentystę?


Współcześnie wybór dobrego dentysty jest znacznie ułatwiony, ponieważ wielu lekarzy specjalistów, szczególnie tych, którzy prowadzą prywatną praktykę, posiada profile na różnych stronach internetowych. W takich miejscach pacjenci mogą wystawiać opinie i odradzać lub polecać konkretne osoby. Świetnym pomysłem jest również skorzystanie ze sprawdzonych przez bliskie osoby gabinety. Czasami takich rekomendacji może udzielić rodzina lub znajomi. W takim przypadku można liczyć na szczerą i obiektywną opinię.


Jak wybrać dobrego dentystę?Nasza uwaga powinna być zwrócona przede wszystkim na bardzo dobre wyposażenie gabinetu lekarskiego. W przypadku stomatologów jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ używają wielu narzędzi stomatologicznych, które muszą być odpowiednio przygotowane i zdezynfekowane. W czasie pandemii dentyści mogą kupować nowe sprzęty i przyrządy przez Internet. Takie możliwości daje na przykład LUBDENT. To również świetna alternatywa dla specjalistów, którzy muszą radzić sobie w tych czasach.


Kiedy pójść na pierwszą wizytę do dentysty?


To pytanie zadaje sobie każdy młody rodzic. I choć wydawać by się mogło, że małe dziecko niekoniecznie musi odwiedzić stomatologa, bo ma przecież zęby mleczne, które i tak ulegną wymianie, jest to błędne myślenie. Powinniśmy uczyć higieny i dbałości o każdy pojawiający się ząb. W kwestii wizyty u dentysty również nie należy zwlekać. Po pojawieniu się pierwszych zębów warto udać się na wizytę, która często określana jest mianem adaptacyjnej, bo jej celem jest przede wszystkim oswojenie dziecka z nowym specjalistą. 


Kiedy pójść na pierwszą wizytę do dentysty?Lekarz może sprawdzić, czy zęby prawidłowo się rozwijają, a także powinien udzielić wielu przydatnych wskazówek rodzicom, które dotyczą odpowiedniej diety oraz higieny jamy ustnej. Co więcej, podczas takiego spotkania można dowiedzieć się, jak zapobiegać rozwojowi próchnicy i w jaki sposób uniknąć powstania wad zgryzu. 

Dzięki wczesnemu zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz z dentystą, można uniknąć pojawienia się u malucha strachu przed tym specjalistą. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której pierwsza wizyta odbywa się w momencie, gdy dziecko boli ząb. Takie spotkanie często może być związane z bólem, a następnie ze złymi skojarzeniami odnośnie dentysty.

Po pierwszej wizycie warto rozpocząć regularną kontrolę zębów dziecka. Najczęściej odbywają się one co około 6 miesięcy.


Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?


Aby wizyty u dentysty przebiegały sprawnie i bezboleśnie, warto dbać o higienę jamy ustnej. Niestety dzieci niejednokrotnie nie przepadają za szczotkowaniem. Jeśli jednak zacznie się mycie zębów od momentu pojawienia się pierwszego mleczaka, istnieje duża szansa, że maluch wyrobi sobie nawyk i nie będzie nawet zwracał większej uwagi na to, że trzeba szczotkować zęby. Stanie się to dla niego naturalną czynnością. Jak wiadomo, dzieci uczą się najlepiej i najszybciej przez naśladowanie swoich rodziców, dlatego warto pokazywać maluchom, jak my zajmujemy się higieną jamy ustnej

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do mycia jest pozwolenie mu na szczotkowanie zębów rodzica. Później zamieniamy się rolami i czynność tę wykonuje rodzic w jamie ustnej dziecka. Dzięki temu można liczyć na efektywne i dokładne umycie zębów dziecka.

Czasami dodatkową motywacją dla malucha może być szczoteczka do zębów, na której nadrukowana jest ulubiona postać z bajki lub zwierzątko. Pamiętajmy jednak, że podczas mycia zębów nie powinno się rozpraszać dziecka włączaniem bajek czy filmików.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii :)
Zawsze odwiedzam swoich czytelników.
Jeśli obserwujesz, daj znać w komentarzu :)

NIE SPAMUJ!!!

TOP